Çin, Filistin için desteklerini duyurdu!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Filistin Devleti'nin yeniden inşasına katkı sağlayacaklarını ve Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak katılmasına destek vereceklerini belirtti.

DÜNYA 30.05.2024, 09:52 31.05.2024, 10:13 Melina Ay
Çin, Filistin için desteklerini duyurdu!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'de düzenlenen Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu'nun 10. Bakanlar Konferansı'nda konuştu. Konuşmasında Gazze'deki insani krize dikkat çeken Şi, bölgede iki devletli çözümün önemine vurgu yaptı. Çin'in, Gazze'deki insani krizle mücadeleye destek vermeyi sürdüreceğini belirtti. Şi, “Tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz. Bağımsız Filistin devletinin BM'ye tam üyelik talebi yerine getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Şi, bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya katkı sağlama fikrini benimsediklerini ifade etti. Ayrıca, bölgeye maddi destek sağlayacaklarını vurgulayan Şi, Gazze'ye acil insani yardım amacıyla Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağışta bulunacaklarını açıkladı.

Çin, 2026 yılında gerçekleşecek ikinci Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak.

Filistin’i devlet olarak tanıma kararı alan ülkeler

İspanya, kısa süre önce Gazze Şeridi ve Batı Şeria da dahil olmak üzere, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. Başbakan Sanchez, 1967 sınırlarındaki değişikliklerin, tüm taraflarca kabul edilmedikçe tanınmayacağını belirtti. Norveç de yayımlanan kararname ile Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdı. Bu iki ülkenin ardından, İrlanda da Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını açıkladı.

Filistin’in devlet olarak tanınması hakkında İsrail’in tepkisi

Alınan tanıma kararlarının ardından açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Filistin devletini tanımanın, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki "İsrailli esirleri kaderine terk etmek" anlamına geldiğini savundu.

Yorumlar (0)