Çin Devlet Başkanı'ndan koronavirüs çağrısı!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüs salgınıyla mücadelenin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

DÜNYA 03.02.2020, 15:40
Çin Devlet Başkanı'ndan koronavirüs çağrısı!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin'deki yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınına karşı mücadelenin daha da güçlendirilmesi konusunda çok daha fazla çaba gösterilmesi çağrısı yaptı.

CCTV'nin (Çin Merkezi Televizyonu) haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, aralarında Çin Başbakanı Li Kıçiang ve Çin'in en üst düzey yasama mekanizması Ulusal Halk Kongresi’nin Başkanı Li Canşu'nun bulunduğu, Çin Komünist Partisi’nin en üst düzey 7 yetkilisinden oluşan Politbüro Daimi Komitesi’ni yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını gündemiyle topladı.

Toplantıda yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla mücadele için kurulan ve liderliğini Çin Başbakanı Li Kıçiang’ın yaptığı "Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu"nun çalışmalarına ilişkin bilgi alan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla mücadelede daha çok çaba gösterilmesi ve yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınının yayılmasının engellenmesine yönelik çabave çalışmaların güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Yeni koronavirüs salgını

Gün içinde Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle 361 kişinin yaşamını yitirdiği, 17 bin 205 kişinin enfekte olduğu duyurulmuştu. Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ-WHO) gün içinde Çin dışında 23 ülkede 151 yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) vakasının görüldüğünü  belirtmişti.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını, ilk olarak 12 Aralık'ta Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta Vuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" olarak tanımlanan yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) görüldüğünü açıklamış ve pazarı mühürlemişti. Yapılan ilk açıklamada yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını ile ilgili "gizemli hastalık" tanımı kullanılmıştı.

Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınına yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, salgının ağırlıklı olarak yarasa türünden kaynaklandığı belirtilmiş, bu tespitten sonra salgın sona erinceye kadar Çin'de yabani hayvan ticareti bir sonraki emre kadar yasaklanmıştı.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınının kısa sürede Vuhan kentinden diğer şehir ve eyaletlere sıçraması dolayısıyla 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan şehri olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 şehirde toplu ulaşım iptal edilmişti.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCov) salgını nedeniyle ilk olarak British Airways, Çin'e olan uçuşlarını askıya almış, şirketin bu kararından sonra onlarca ülke ve havayolu şirketi önce Vuhan'a olan uçuşlarını askıya almış ardından Çin genelinde uçuşlarını durdurmuştu. Son 10 gün içerisinde ise bazı ülkeler havalimanlarını Çin'den gelen uçuşlara da kapatmıştı. Bu ülkeler arasına bugün Türkiye de dâhil oldu.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını dolayısıyla DSÖ de (Dünya Sağlık Örgütü-WHO) "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu