Çin Devlet Başkanı her şeyin başladığı yerde!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ortaya çıktığı Hubey eyaletinin Vuhan kentinde incelemeler yaptı. 

DÜNYA 10.03.2020, 11:06 10.03.2020, 13:48
Çin Devlet Başkanı her şeyin başladığı yerde!

Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), Devlet Başkanı Şi Cinping'in, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının aralık ayında başladığı Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentine bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Söz konusu ziyaret, Çin genelinde salgın durumunun iyice gerilediği bir dönemde yapıldı.

10 gün içerisinde kurulan Huoşınşan Hastanesi’nde incelemeler yapan Şi, salgını yenmeleri için hastaları teşvik etti. 

Şi, hastalar ile telekonferans gerçekleştirerek destek mesajı verdi. Ayrıca, gösterdikleri çaba dolayısıyla çalışanları tebrik etmeyi de unutmadı. 

Şi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk başladığı zaman kapalı kapılar ardından salgının yönetilmesine ilişkin toplantılar düzenlemiş, ardından başkent Pekin’de bulunan bir hastaneye ziyaret gerçekleştirmişti. Çin Başbakanı Li Kıçiang, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başlamasının ardından 27 Ocak günü Vuhan kentini ziyaret ederek denetimler yapmıştı. 

Havaların ısınması büyük bir etken

Çin'de havaların ısınmasının ve alınan tedbirlerin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yavaşlamasında önemli bir etken olduğu kaydedilirken, geliştirilen koronavirüs aşılarının klinik deneylerine nisan ayı sonlarında başlanacağı öngörülüyor. Çin'de salgınla mücadele tedbirleri sebebiyle henüz tam olarak ekonomik faaliyetlere başlanamazken, bir şehirden başka bir şehre seyahat edenlerin de kendilerini 14 gün boyunca evlerinde karantinaya alması gerekiyor.

Çin'de son durum ne?

Çin'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 3 bin 139 oldu. Çin ana karasında tespit edilen vaka sayısı 80 bin 756 olarak açıklandı. 

12 Aralık 2019 tarihinde Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in Vuhan şehrinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye ederek ülkelerine getirmiş, karantina alanlarında iki hafta gözetim altında tutulduktan sonra testleri negatif çıkanlar evlerine gönderilmişti.

Covid-19'un (yeni tip koronavirüs) kısa sürede diğer şehir, eyalet ve ülkelere yayılması üzerine DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) "acil durum" ilan etmişti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu