Çin'deki Türkler ilan verdi: Durum çok daha vahim olabilirdi!

Çin’de yaşayan Türk vatandaşları, gazeteye ilan vererek, "Eğer şu zamana kadar biletler ile evden çıkılmasaydı, her çıktığımızda sorgulanmasaydık, bazı yerlere girişimiz yasaklanmasaydı durum çok daha vahim olabilirdi. Çin devleti çok başarılı ve şeffaf bir operasyon yaptı." açıklamasında bulundu.

DÜNYA 27.02.2020, 17:16
Çin'deki Türkler ilan verdi: Durum çok daha vahim olabilirdi!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dünya alarm durumuna geçti. 

Çin'de yaşayan bir grup Türk vatandaşı, "Salgından sonra bahar kesinlikle gelecek" başlıklı bir gazete ilanı yayınladı.

"Çin hükümeti sıkı önlemler aldı"

Aralarında 20 senedir Çin’de yaşayanların da bulunduğu bir grup Türk vatandaşı tarafından verilen ilanda, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu yazıyı Çin’de yaşayan Türk grubu olarak yayınlamayı Çin devletine karşı bir boyun borcu bildiğimiz için yazma gereği gördük. Maalesef insanoğlu doğa ile karşı karşıya kaldığında ne kadar güçsüz olduğunu anlıyor. Çin hükümeti, bu salgının başlangıcından şu zamana kadar çok yüksek kararlılıkla sıkı önlemler almıştır. Bölgesel karantinalar aslında insanların daha az dışarı çıkmaya teşvik edilmesidir. Bu salgının yayılmamasında en önemli sebeplerden biridir."

"Biletler ile evden çıkılmasaydı durum çok daha vahim olabilirdi"

Çin yönetimi tarafından alınan sıkı tedbirleri haklı ve yerinde bulan Türkler, "Eğer şu zamana kadar biletler ile evden çıkılmasaydı, her çıktığımızda sorgulanmasaydık, bazı yerlere girişimiz yasaklanmasaydı durum çok daha vahim olabilirdi." açıklamasında bulundu.

"Başka bir ülkede olsaydı taş üstünde taş bırakmazdı"

Türkler, Çin devletinin çok başarılı ve şeffaf bir operasyon gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "Bu kadar insanın olduğu bir ülkede, bu kontrolü sağlamak ve kısa sürede yayılmasını engellemek takdire şayan. Allah korusun, başka bir ülkede olsaydı taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmazdı bu virüs salgını." ifadelerini kullandı. 

"Çıkar bekleyen kesimlerin ekmeğine yağ sürmeyin"

Türkiye'ye olayın büyütülmemesi ve insanların korkutulmaması çağrısında bulunan Türkler, ilanda şu ifadelere yer verdi:

“İnsanları daha da korkutup, olayı büyütmeye ve bundan çıkar bekleyen kesimlerin ekmeğine yağ sürmeyin. Gün, birlik beraberlik günüdür. Bu virüs Çinli değildir. Biz burada yaşayan Türkler olarak (bazılarımız 20 senedir burada) bu tip vahşi hayvanların yenildiğine tanık olmadık. 1.4 milyarlık topluluğun içerisinde görünen tek kara koyun için bütün Çinlileri suçlamak bize hiç yakışmaz. Birçok Türk arkadaşlarımız Çinlilerle evlidir ve çocukları da Çin pasaportu taşımaktadır."

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu