Çin açıkladı: ABD'li diplomatların faaliyetlerine ilişkin yeni kısıtlama

Çin tarafından Amerika'ya dair kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin çağrı yapan yönetim, Washington'a mütekabil cevapların verileceğini ifade etti.

DÜNYA 12.09.2020, 18:20 Burak!
Çin açıkladı: ABD'li diplomatların faaliyetlerine ilişkin yeni kısıtlama

Çin tarafından Çin ve Hong Kong'da görevli ABD'li diplomatların faaliyetlerine ilişkin yeni kısıtlamaların getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Çin'de Dışişleri'nden yapılan açıklamada, yeni kuralların Amerika'nin Pekin'de bulan büyükelçiliği ve Çin genelindeki konsolosluklarında görevli üst düzey diplomatlar tarafından uygulanacağı kaydedildi.

Amerika'ya Çin'den karşı hamle

Yapılan açıklamada Çin'in, Amerika'yla ''tüm sektörlerde normal alışveriş ve iş birliği"ni desteklediği ve yeni kısıtlamaların Amerika'nın geçtiğimiz sene Çinli diplomatlara yönelik uygulanan önlemlerin geri çekilmesi durumunda kaldırılabileceği ifade edildi.

Adı açıklanmayan bir sözcü, ''Bir defa daha Amerika kısmına hatalarını bir an önce düzeltmek, konsolosluklara, Çin Büyükelçiliğine ve personele uygulanan akıl almaz kısıtlamaları kaldırma yönünde çağrı yapıyoruz. Çin tarafından Amerika'nın eylemlerine mütekabil cevaplar verilecektir." denildi.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu