Çiftçilerden çirkin hareket! Belarus sınırına domuz gübresi döktüler

Polonyalı çiftçiler, Müslüman göçmenlerin ülkeye girişine engel olabilmek için Belarus sınırına domuz gübresi döktü.

DÜNYA 18.06.2024, 20:55 20.06.2024, 18:46 Buse Önder
Çiftçilerden çirkin hareket! Belarus sınırına domuz gübresi döktüler

Polonya-Belarus sınırında düzensiz göçmen akını ve son zamanlarda artan gerilim, Polonya'da göçmen karşıtlığını körüklüyor. 6 Haziran'da bir Polonya askerinin Belarus sınırında düzensiz göçmenler arasında yaşanan olay sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede büyük tepkilere yol açtı.

Yöntemi destekliyorlar

Polonyalı çiftçiler ise Belarus üzerinden Avrupa Birliği'ne geçmeye çalışan göçmenlere karşı sıra dışı bir önlem olarak sınır bölgesine domuz gübresi dökme yoluna gitti. Bu önlemin, göçmenlerin dini inançları nedeniyle bu bölgelerden kaçınmalarını sağlayacağı düşünülüyor.

Ulusal Çiftçi Protestosu Hareketi (OOPR) temsilcileri, domuz gübresinin etkili bir cayıcı olduğunu savunarak bu yöntemi destekliyor.

Rusya göçmen akımına yol açtı

Polonya'da yetkililer, bu yıl başından bu yana 17 binden fazla düzensiz göçmen teşebbüsü olduğunu raporladı. Göçmenlerin çoğunun Rusya ve Belarus tarafından yönlendirildiğini iddia eden yetkililer, bu durumu Avrupa Birliği'nin istikrarsızlaştırılması amacıyla bir araç olarak gördüklerini belirtiyor.

Polonya sınırına gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunun Rus vizesi olduğunu öne süren yetkililer, Rusya'yı göçmen akınına yol açmakla suçluyor.

Yorumlar (0)