Çernobil’de nöbeti değişimi

Rusya’nın hakimiyetinde olan Çernobil Santrali’nde 600 saatten uzun süredir mesai yapan personeller, görevlerini devretti. Çernobil Nükleer Santrali’ndeki nöbet değişimi, Rus birliklerinin bölgeden ayrılmasının ardından geldi.

DÜNYA 28.03.2022, 11:36 28.03.2022, 17:07 Başak Çetin
Çernobil’de nöbeti değişimi

Rus ordusu bir süre önce Çernobil Nükleer Santrali’ni kontrol altına almıştı. Bu olayın ardından herhangi bir Ukraynalının santral içine girmesine ve ele geçirme sırasında santral içinde çalışan personellerin dışarı çıkmasına izin verilmemişti. O günden bu yana 600 saatten fazla süredir mesai yapan Çernobil çalışanları, görevlerini devretti. 59 kişinin 600 saatlik mesaisi son buldu

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk tarafından aktarılan bilgiye göre onlarca çalışan, görevini devretti. 6’sı kadın olan 59 kişi ise santraldeki görevi devralmayı kabul etti. Vereşuk, santraldeki ünitelerin hasar görmesinden duyduğu endişeyi dile getirirken bu açıklamadan saatler sonra Rus ordusu, Çernobil’i boşalttı. Kiev’e 110 kilometre uzaklıkta olan santral, savaşın ilk günlerinde Rus askerlerinin eline geçmişti.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu