Çatışmalar şiddetlendi: Refah’ta BM çalışanı öldü!

Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının 221. gününde çatışmalar yeniden şiddetlendi. İsrail'in hem Gazze Şeridi'nin kuzeyinde hem de güneyinde saldırıları sürerken Birleşmiş Milletler'e ait bir çalışan hayatını kaybetti, bu olayın BM tarihinde ilk kez yaşandığı belirtildi.

DÜNYA 14.05.2024, 10:01 Buse Önder
Çatışmalar şiddetlendi: Refah’ta BM çalışanı öldü!

Gazze'de son haftalarda artan şiddetli çatışmalar İsrail ve Hamas arasında yeniden tırmanışa geçti. İsrail ordusu, Hamas'ın yeniden silahlanmasını bahane ederek Cebaliye ve Nuseyrat Mülteci Kampları'na saldırılar düzenledi. Bu saldırılarda birçok insan ölürken birçok insan da yaralandı.

Refah saldırısı devam ediyor

Refah'ta da durum benzer şekilde gerilmiş durumdaydı. İsrail ordusu, hem havadan hem de karadan Refah'a yönelik saldırılarını sürdürdü. Son olarak, Gazze'ye insani yardımların ulaştırıldığı otoyolu ele geçirdi.

Uluslararası yardım kuruluşları, Gazze'ye gıda, tıbbi malzeme ve yakıt akışının durduğunu açıkladı. Hamas ise İsrail bombardımanı nedeniyle, 4 rehineyi korumakla görevli Hamas üyeleriyle irtibatın kesildiğini duyurdu.

BM aracı hedef aldındı

Refah'ta yaşanan bir başka olayda, Birleşmiş Milletler'e (BM) ait bir araç hedef alındı ve bir BM çalışanı öldü. Bu, çatışmaların başından bu yana ilk kez uluslararası bir BM çalışanının hayatını kaybettiği olay oldu.

 BM çalışanlarının ölümüyle birlikte hayatını kaybeden BM çalışanı sayısı 190'ı aştı.

İsrail: ‘Hamas silah bırakırsa savaş biter’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikalı yazar Dan Senor'a yaptığı açıklamada, "Hamas silah bırakır, teslim olur ve esirleri teslim ederse, savaş yarın bitebilir" dedi.

ABD’den ‘soykırım değil’ açıklaması

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise İsrail'in Gazze'deki saldırılarını soykırım olarak görmediklerini belirtti ve Refah'a yönelik kapsamlı bir operasyonun hata olacağını vurguladı. Ayrıca, Gazze'ye gönderilen yardımların İsrailli yerleşimciler tarafından yağmalanmasını da "Kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Hasrallah’tan açıklama geldi

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise Gazze savaşının sona ermemesi durumunda Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzeyine yönelik saldırıların devam edeceğini söyledi.

Yorumlar (0)