Brezilya hükümetinin Covid-19 ölümlerinde ihmalinin olup olmadığı araştırılacak 

Brezilya’da son dönemlerde artan vaka ve ölüm sayılarına ilişkin bir araştırma kurulu kuruldu. Bu kurul, hükümetin ihmalinin olup olmadığı yönünde rapor hazırlayacak. 

DÜNYA 28.04.2021, 12:45 29.04.2021, 09:53 Başak Çetin
Brezilya hükümetinin Covid-19 ölümlerinde ihmalinin olup olmadığı araştırılacak 

Brezilya Senatosu’nda yapılan oturumda, son dönemlerde vaka ve ölüm sayılarında hızlı artışın olduğu ve sağlık sisteminin çökmeye yaklaştığı aktarıldı. Bu konuda hükümetin ihtimalinin olup olmadığının araştırılması istendi. Yapılan oylama ile araştırma kabul edildi.

Kısa sürede kurulan 11 asil ve 7 yedek üyeli Parlamento Araştırma Komisyonu sayesinde hükümet, ihtimaller, sağlık sistemi, ölüm ve vaka sayıları gibi Covid-19 ile alakalı olan durumlar araştırılacak. Bu komisyonun başkanlığını Sosyal Demokrat Parti Senatörü Omar Aziz gerçekleştirecekken yardımcı olarak da Randolfe Rodrigues görev alacak.

Komisyon üyeleri arasında hem hükümet kanadında hem de hükümete zıt kişilerin olması sayesinde objektif raporların çıkarılacağı düşünülüyor. Öte yandan Başkan Bolsonaro’ya yakın olan grup, bu soruşturmayı, Bolsonaro’nun gelecek seçimde başkan seçilmesini engelleyecek bir durum olarak gördüğü için karşı çıkıyor.

Brezilya, 400 bin ölüm bildirdi, siyasetçiler “Tartışmaya girmeyin!” dedi.

Komisyon Başkanı seçilen Omar Aziz, Brezilya halkının yüzde 86’sının “Covid-19’dan ölen birini tanıdığını” belirtti ve 400 bin ölümün olduğu bir ülkede siyasi tartışmaların yapılamayacağını ifade etti.

Uzun zaman alacak araştırmanın raporunun ilk kısmı 90 gün içerisinde mahkemeye teslim edilecek. Rapor sonucunda gerektiği takdirde adli süreç başlatılacak.Bolsonaro, virüsü küçümsemişti

Öte yandan Bolsonaro’nun konuşmaları da ülkenin gündemine oturmuş durumda. Başkan, salgının başlangıcından beri yalnızca 395 bin kişinin vefat ettiğini ve 14,4 milyon kişinin hastalığa yakalandığını küçümser bir tavırla açıklamış ve Covid-19'u “gribin küçüğü” olarak değerlendirmişti.

Brezilya son 24 saatte kendi rekorunu kırdı

Ülkede son 24 saatte 72 bin 140 vaka bildirildi. Böylece salgından beri açıklanan vaka sayısı 14 milyon 441 bin 563’ü buldu. Ayrıca son 24 saatte de 3 bin 86 kişi virüs nedeniyle vefat etti. Böylece toplam vefat sayısı 395 bin 22’yi buldu. Hastalığı geçirip atlatanların sayısı ise 12 milyon 992 bin 442 olarak bildirildi.

Brezilya, ABD’den sonra “dünyada en çok vefatın görüldüğü ülke” konumunda.

Yorumlar (0)
14
az bulutlu