Bolivya’da darbe girişimi: 17 kişi gözaltına alındı

Bolivya'da Devlet Başkanı Luis Arce hükümetine askeri darbe girişiminde bulunulmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında 17 kişi gözaltına alındı.

DÜNYA 28.06.2024, 00:14 28.06.2024, 12:52 Buse Önder
Bolivya’da darbe girişimi: 17 kişi gözaltına alındı

Bolivya İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümete yönelik darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla 17 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanlar arasında görevden alınan General Jose Zuniga ve Koramiral Juan Arnez de bulunuyor. Castillo, darbe girişimiyle bağlantılı başka kişilerin de arandığını belirtti.

Planlar mayıs ayında başladı

Castillo, darbe girişiminin geçen mayıs ayından bu yana planlandığını vurgulayarak, "Amaç, Arce hükümetini devirmekti. Bu plan, Zuniga ve Arnez tarafından yapıldı" dedi. Yerel basında çıkan haberlere göre, gözaltına alınan kişiler "silahlı ayaklanma ve terörizm" suçlamalarıyla karşı karşıya ve 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilirler.

Arce'den dayanışma teşekkürü

Devlet Başkanı Arce, sosyal medya platformu X'teki hesabından askeri darbe girişimini kınayan liderlere teşekkür ederek, "Demokrasiyi ve Bolivya halkının iradesini her ne pahasına olursa olsun savunacağız. Bolivya halkının çoğunluğu tarafından meşru şekilde seçilen hükümetimize yönelik darbe girişimi karşısında, kardeş ülkelerin devlet başkanlarının ve uluslararası toplumun gösterdiği dayanışmaya minnettarım. Demokrasinin yanında durdunuz, hepinizi selamlıyor ve teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Bolivya Devlet Başkanı Arce, dün ülkede bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçtiğini belirterek ordudan demokrasiye saygı göstermesini istemişti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, askeri bir zırhlı aracın yönetim başkenti La Paz'daki hükümet sarayına zorla girmeye çalıştığı görülmüştü. Askerlere tepki gösteren vatandaşlara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edilmişti.

Arce, hükümet sarayına zorla girmeye çalışan eski komutan Jose Zuniga ile yüz yüze görüşerek askerlerin derhal çekilmesini talep etmişti. Ulusa seslenen Arce, halka sakin olmaları çağrısında bulunmuş ve bu çağrının ardından binlerce kişi meydanlara inerek askeri darbe girişimini protesto etmişti.

Bolivya ordusunun yeni atanan komutanı Jose Wilson Sanchez'in emriyle, darbe girişiminde bulunan askerler birliklerine geri dönmüş ve eski komutan Zuniga, başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alınmıştı.

Yorumlar (0)