Boeing'den '100 milyon dolar yardım' kararı

Boeing'den yapılan açıklamada, Endonezya ve Etiyopya'da yaşanan kazaların kurbanlarının aileleri ve yakınlarına 100 milyon dolar yardımda bulunulacağı belirtildi.

DÜNYA 03.07.2019, 20:52 Hakan Öksüz
Boeing'den '100 milyon dolar yardım' kararı

Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen kazalardan sonra eleştirilerin hedefinde olan Boeing, kaza kurbanları için yeni bir adım attı. 

Şirketten yapılan açıklamada, birkaç yıllık süreçte kurban aileleri için 100 milyon dolarlık yardım yapılacağı, şirket çalışanlarının da bu yardımlara katkıda bulunabileceğine değinildi.

Söz konusu yardımların ulaştırılması için yerel hükümet ve sivil toplum kuruluşları ile de çalışılacağına değinilen açıklamada, paranın kurbanların ailelerinin eğitimi, gündelik masrafları ve kazadan etkilenenlerin ekonomik kalkınması için kullanılacağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, bu 100 milyon doların, şirkete dava açan aile ve kişilere ödenecek tazminatların dışında olduğuna da işaret edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Muilenburg, şirketin yaşanan can kayıplarından dolayı derin üzüntü içinde olduğunu kaydederek, "Kazalarda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz, açılan bu fonla bu kişilere biraz rahatlık sağlamayı umuyoruz." açıklamasını yaptı.

SON ZAMANLARDAKİ UÇAK KAZALARI

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize düşmüştü.

189 kişinin hayatını kaybettiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da, 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu