BM Güvenlik Konseyi’nde Reisi için saygı duruşu

BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin temsilcileri, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi üzerine bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

DÜNYA 20.05.2024, 21:45 21.05.2024, 11:52 Buse Önder
BM Güvenlik Konseyi’nde Reisi için saygı duruşu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanı olan Mozambik Büyükelçisi Pedro Comissario Afonso, konseyin oturumunun açılışında katılımcıları dün gerçekleşen helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekiler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Afonso, konuşmasında, "Bugün oturumu başlatırken, Rusya, Çin ve Cezayir delegasyonlarının talebi üzerine, tüm konsey üyelerinin ve katılımcıların İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yolcuların anısına ayağa kalkmalarını ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını rica ediyorum. Bu şekilde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve İran İslam Cumhuriyeti halkına başsağlığı ve taziyelerimizi sunalım" ifadelerini kullandı.

Viyana’da da saygı duruşu yapıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından Viyana'da düzenlenen Uluslararası Nükleer Güvenlik Konferansı'nda da kazada hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki yolcular için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Mariano Grossi, sosyal medya üzerinden yayınladığı açıklamada, "Bu zor zamanlarda düşüncelerimiz, hayatını kaybedenlerin aileleri ve İran halkıyla birlikte" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)