BM'den "kâbus geliyor" açıklaması!

Birleşmiş Milletler'den (BM) Doğu Afrika ülkelerinde hayatı kâbusa çeviren çöl çekirgelerinin yeniden üremeye başladığı bilgisini verdi.

DÜNYA 12.03.2020, 13:27
BM'den "kâbus geliyor" açıklaması!

BM (Birleşmiş Milletler), Doğu Afrika ülkelerinde aylardır çiftçilerin hayatını kâbusa döndüren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini çünkü yeniden üremeye başladıklarını duyurdu.

3 ülkede durum alarm seviyesinde

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına vurgu yapıldı.

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğunun altı çizilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu belirtildi.

Hangi ülkeler etkilenecek?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) raporunda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

1 günde 35 bin insanın yiyeceğini yiyorlar

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı bulutlu