Blinken'dan bir 'sürpriz' ziyaret daha

Antony Blinken, Orta Doğu turu çerçevesinde Batı Şeria'ya ve Irak'a 'sürpriz' ziyaretler gerçekleştirdi.

DÜNYA 05.11.2023, 23:37 07.11.2023, 09:27 topcu
Blinken'dan bir 'sürpriz' ziyaret daha

Filistin Devlet Başkanlığı Ofisi tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklama doğrultusunda, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Filistin Devlet Başkanı Abbas, Batı Şeria'da görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 'güvenlik gerekçeleriyle' Bakan Blinken'ın ziyareti tamamlanıncaya değin herhangi bir detay paylaşılmadığını bildirdi. 

Miller, Anotny Blinken'ın görüşmede ABD'nin Gazze Şeridi'ne insani yardım akışına taahhüdünü tekrarladığını belirterek, 'Filistinlilerin zorla yerinden edilemeyeceğini açık ve net bir dille belirttiğini' kaydetti. 

Abbas ve Blinken'ın Batı Şeria'da 'istikrar ve sakinliğin tekrar teminini' görüştüğünü söyleyen Miller, Bakan Blinken'ın aynı zamanda bölgede Filistinlilere dönük 'aşırıcı şiddetin bir an evvel durdurulmasının ve sorumlularından hesap sorulmasının' önemine işaret ettiğini dile getirdi.Irak'ı da ziyaret etti

Blinken, Irak'ın başkenti Bağdat'ı sürpriz bir şekilde ziyarette bulunarak Irak Başbakanı Sudani ile Gazze Şeridi'ndeki son gelişmeleri masaya yatırdı.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklama doğrultusunda, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Antony Blinken'ı kabul etti.

Görüşmede Gazze Şeridi'ndeki gelişmelerin masaya yatırıldığı ve oradaki çatışmaların yayılmaması gerektiği üzerinde durulduğu belirtildi.

İnsani durumun çok kötü olduğu Filistin'e su, gıda ve tıbbi yardımların nakledilmesi meselesinin de ele alındığı görüşmede, Sudani'nin Irak'ın Gazze Şeridi'ne dönük İsrail saldırılarını asla kabul etmediği ve acil ateşkesin gerçekleştirilmesi yönündeki tutumunu tekrarladığı vurgulandı.

Akabinde ABD Bağdat Büyükelçiliğinde basın toplantısı yapan Blinken, "Irak Başbakanı ile şeffaf ve iyi bir görüşme yaptım. Iraklı yetkililerle güvenlik durumunu da masaya yatırdık. Biz, İran ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz fakat sivil vatandaşlarımız veyahut güçlerimizin korunması adına her şeyi yapacağız. Ortaklarımıza ve müttefiklerimize Gazze'deki çatışmanın herhangi bir bölgeye genişlememesi gerektiğini ifade ediyoruz." dedi.

Yorumlar (0)