Bisiklet sürerken yakalanan bakan özür diledi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle karantina ilan edilen Yeni Zelanda'da, evinden iki kilometre uzaklıktaki dağlık bir alanda bisiklet sürerken yakalanan Sağlık Bakanı David Clark özür diledi.

DÜNYA 04.04.2020, 15:32
Bisiklet sürerken yakalanan bakan özür diledi

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, dağ bisikleti yapmak için Dunedin kentindeki evinden iki kilometre uzaklıkta bulunan bir parka gittiği esnada bölgeden geçen bir vatandaş tarafından fark edildi. Vatandaşın Clark'ın fotoğrafını çekip yerel medyaya servis etmesinden sonra haber kısa sürede yayıldı. David Clark ise fotoğrafı doğrulayarak dağ bisikleti yapmak için orada olduğunu söyledi.

Clark, "Bu, günışığı varken biraz egzersiz yapmak için tek şansımdı. Yol zorlayıcı değildi, ayrıca aileler ve yayalar tarafından da büyük ölçüde kullanılıyordu. Yüksek riskli egzersizler için doğru bir zaman olmadığını biliyorum. Kimseye, konuyu hafife alıyormuşum gibi bir izlenim vermek istemem. Bu, bazı egzersizleri yeni-normal rutinimize nasıl dahil edeceğimi dikkatlice düşünmem için bir uyarı oldu" şeklinde konuştu.

Özür diledi

Hareketinin tepki çekmesi ve kötü örnek teşkil etmesi üzerine Clark, Başbakan Jacinda Ardern'i arayarak özür diledi. 

Başbakan Ardern, "Bakanlardan beklentim, Yeni Zelandalıların uymasını istediğimiz standartları belirlemeleridir. İnsanlar, eğer ihtiyaçları varsa dışarı çıkıp temiz hava alabilir ve arabayla kısa mesafelere gidebilir. Ancak insanlardan, yüksek yaralanma riski içeren aktivitelerden kaçınmalarını istedik ve Bakan da bu talimatlara uymalıydı" diye konuştu.

Ülkede yaklaşık 1.000 vaka bulunuyor

Sağlık Şefi Dr. Ashley Bloomfield, ülkede uygulanan zorunlu haller dışındaki sokağa çıkma yasağının işe yaradığını ve yeni vaka sayısının dengelenmeye başladığını söyleyerek, "Bu iyi, cesaret verici ama iki ya da üç gün sonra da bir düşüş olduğunu görmek istiyorum. Bu sürede düşüş olduğu kanıtlanırsa, sonraki günlerde de vaka sayıları her gün düşmeye devam eder." ifadelerini kullandı. 

Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek için 25 Mart'ta OHAL ilan edilen ve dört hafta süreyle zorunlu haller dışında sokağa çıkmanın yasak olduğu Yeni Zelanda'da, salgın nedeniyle 29 Mart'ta 70'li yaşlardaki bir kadın yaşamını yitirmişti.

Ülkede şu ana dek Covid-19 olduğu doğrulanan 950 vaka bulunuyor. Son verilere göre de 127 kişi hastalığın pençesinden kurtulmayı başardı.

Yorumlar (0)
16
açık