Birleşik Krallık'tan üç Rus hava yolu şirketine yaptırım

İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaş sebebiyle, Rus havayolu sektörüne yeni yaptırım uygulama kararı verdiğini açıkladı.

DÜNYA 19.05.2022, 16:22 20.05.2022, 14:00 Ömer Aksan
Birleşik Krallık'tan üç Rus hava yolu şirketine yaptırım

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı sebebiyle Batılı devletler yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

3 Rus havayolu şirketine yaptırım

İngiltere Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada, yaptırımlar çerçevesinde, üç hava yolu şirketi Ural Airlines, Rossiya Airlines ve Aeroflot’un, 50 milyon sterlin değere sahip kullanılmayan iniş bölgelerini İngiltere'deki havalimanında satamayacağı aktarıldı.

Açıklamada, söz konusu yaptırımların, Rusya lideri Putin'in savaşı devam ettirme kabiliyetini aksattığı, kritik tedarik zincirlerine zarar verdiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerini aktaran Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Zaten hava sahamızı Rus havayollarına tamamen kapatmıştık. Putin, barbarca bir şekilde Ukrayna'ya saldırısına devam ettiği süre boyunca, Rus ekonomisini hedef almayı sürdüreceğiz." sözlerini kullandı.

“Ukrayna kazanana kadar durmayacağız”

Her ekonomik yaptırımın, Putin'e yönelik net mesajı pekiştirdiğini dile getiren Truss, Ukrayna kazanana kadar durmayacaklarına dikkat çekti.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaştan sonra İngiltere, Rus özel jetlerinin hava sahasını 25 Şubat'ta kullanmasını yasaklamıştı. Misilleme olarak Rusya da aynı tarih itibarıyla İngiltere'nin uçaklarına hava sahasını kapattığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu