Binlerce kişi Türkiye'ye doğru kaçıyor!

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib ilindeki çatışmalar nedeniyle binlerce kişi Türkiye sınırına doğru kaçıyor.

DÜNYA 29.07.2019, 21:04
Binlerce kişi Türkiye'ye doğru kaçıyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, "Binlerce kişi çatışmalar nedeniyle hafta sonu Türkiye sınırına doğru kaçtı." ifadelerini kullandı.

BM (Birleşmiş Milletler), Suriye'de İdlib gerginliği azaltma bölgesinde devam eden çatışmalar sebebiyle binlerce kişinin hafta sonu Türkiye sınırına doğru kaçtığını açıkladı.

3 milyon kişi çatışma ortasında kaldı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Suriye'nin kuzey batısında devam eden çatışmaların ortasında kalan 3 milyon kişinin güvenliğinden derin endişe duyduklarını dile getirdi.

"Binlerce kişi çatışmalar nedeniyle hafta sonu Türkiye sınırına doğru kaçtı" diyen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, son 4 ayda çatışmalar nedeniyle 500 kişinin yaşamını yitirdiğini, 7 okul ve bir sağlık merkezinin de çatışmalardan zarar gördüğünü bildirdi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde son durum

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi hükmünde. Halihazırda iç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015 yılının Mart ayında muhaliflerin kontrolüne geçmişti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin en başında bulunuyor.

Rusya, Türkiye ve İran 4-5 Mayıs 2017 tarihlerindeki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Beşşar Esed rejimi güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Rusya ve Türkiye ek mutabakata varmıştı.

Beşşar Esed rejimi güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018 tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarını artırarak sürdürüyor.

25-26 Nisan'da Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci toplantı sırasında da saldırılar daha da artmıştı.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018 tarihinden beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Son olarak Suriye İnsan Hakları Ağı, Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-12 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği saldırılarda 157'si çocuk, 111'i kadın 606 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu