Binden fazla hacı adayı, yoğun sıcağa kurban gitti!

Suudi Arabistan'ın Mekke kentine akın eden hacı adayları, yoğun sıcağa maruz kaldı. Pek çok kişi fenalık geçirdi, 11 ülkeden bin 81 kişi yaşamını yitirdi.

DÜNYA 20.06.2024, 18:10 21.06.2024, 14:06 Hakan Öksüz
Binden fazla hacı adayı, yoğun sıcağa kurban gitti!

Dini vazifesini yerine getirmek isteyen hacı adayları, bu yıl da Suudi Arabistan'ın Mekke kentine akın etti. Hac esnasında hava sıcaklığının rekor seviyeyi görmesi üzerine pek çok kişi fenalık geçirdi, can kayıpları arttı. 

658 Mısır vatandaşı can verdi

Mısırlı diplomatik kaynaklara göre hac vazifesi sırasında aşırı sıcaklar nedeniyle 658 Mısır vatandaşı can verdi. Bu kişilerden 630'unun hac kaydı yaptırmadığı belirlendi. Hacı adaylarının çoğunlukla sıcaklığa bağlı yüksek tansiyon nedeniyle fenalaştığı ve hayatını kaybettiği bildirildi. 

Bu ülkelerden de hayatını kaybedenler var

Bölgede bulunan 150 bin Pakistanlıdan 58'inin, 240 bin Endonezyalıdan 183'ünün yaşamını yitirdiği kaydedildi. Hindistan, Malezya, Sudan, Ürdün, Hindistan, Irak, Senegal, Tunus ve İran'dan da hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi. 

Toplamda bin 81 kişi yaşamını yitirdi

Hac vazifesi esnasında 11 ülkeden bin 81 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Bazı kişilerin kayıplara karıştığı ve yetkililer tarafından arandığı vurgulandı.

Her yıl on binlerce kişi kayıt yaptırmadan hacca gidiyor

Her sene resmi kayıt yaptırmayan on binlerce kişinin hac ibadeti için kutsal topraklara gittiği biliniyor. Kaydı bulunmayan hacı adayları, klimalı bölgelere erişemedikleri için yoğun bir sıcaklıkla karşı karşıya kalıyor. Önceki yıl hac ibadet esnasında ölenlerin sayısı 3002ü bulmuştu.

Yorumlar (0)