Bildiri atıldı: İşgal genişliyor

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyinden zorla göç ettirdiği insanların sığındığı güneydeki Han Yunus'ta bildiri atarak halkın bazı noktaları terk etmesini istedi.

DÜNYA 16.11.2023, 01:30 16.11.2023, 16:15 topcu
Bildiri atıldı: İşgal genişliyor

İsrail askerleri, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'taki bazı bölgelere ivedilikle tahliye edilmesini ihtiva eden broşürler attı.

Han Yunus'un doğusunda ve İsrail hududu yakınında bulunan Absan, Beni Suheyla, Huzaa ve El-Karara mahallelerinde ikamet edenlerin evlerinin tahliye edilmesi istendi.

Bahse konu broşürlerde, "Güvenliğiniz için derhal ikamet ettiğiniz yeri tahliye ekip bilinen barınaklara gitmeniz gerekiyor." denildi.

Böylelikle, İsrail güçleri, daha evvel 'güvenli' olduğunu öne sürdüğü bölgelerdeki sivilleri de yine ikamet ettikleri yerden zorla tahliye emri verdi.

İsrail Ordu Radyosu tarafından aktarılan haberde ise ordunun ilk defa Han Yunus'ta bazı mahallelerin tahliye edilmesini istediği ve bunun İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki operasyonunu genişletmesine dair önemli bir hamle olduğu belirtildi. 

İsrail askerleri, daha evvel Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayanlara, güvenli olduğunu ileri sürdüğü güneye doğru gitmeleri yönünde defalarca kez uyarılar yaparak, hastaneler dahil olmak üzere sivil altyapıyı büyük bir yıkıma uğratmış ve zorla tehcir etmişti.

Yerinden edilenlerin güneye gidişi için 'güvenlik koridorları' duyuran İsrail güçleri, bu yollarda çok sayıda Filistinliyi katletmişti.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 310'u aşkını asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda ise 48 İsrail askeri yaşamını yitirdi.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 11 bin 500 Filistinli vefat etti, yaklaşık olarak 30 bin kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 197 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde on binlerce sivil ve yaralının sığındığı onlarca hastaneyi zorla boşaltmak için ana binalarını ya da yerleşkelerini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ile altı İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)