Biden'ın gizli belge skandalı büyüyor

Beyaz Saray, Joe Biden’ın Delaware’deki evinden beş 'gizli' ibareli belge daha çıktığını açıkladı.​​​​​​​

DÜNYA 14.01.2023, 23:14 16.01.2023, 08:43 Koray
Biden'ın gizli belge skandalı büyüyor

Başkan Biden’ın 'gizli' belge skandalı büyüyor. Joe Biden'ın danışmanlarından biri olan Richard Sauber, geçtiğimiz çarşamba gününden bu yana Biden'ın, Delaware'deki evinde ve Biden Diplomasi Merkezi'nde ortaya çıkan belgelere ilişkin süreci özetleyen bir açıklama yaptı.

Her iki yerde de bulunan 'gizli' ibareli belgeleri incelemek amacıyla Adalet Bakanlığı ve Ulusal Arşivler ile koordineli bir süreç işlendiğini kaydeden Sauber, geçtiğimiz perşembe günü ABD Başkanı Biden’ın Wilmington’daki evinde bulunan gizli bir belgeyi almak amacıyla Biden'ın evine gittiğini ve kendisine eşlik eden bakanlık yetkilileriyle orada bulunan dokümanların arasında 'gizli' ibareli beş belge daha bulduklarını belirtti.

Sauber, bahse konu belgelerin orada bakanlık yetkililerine teslim edildiği bilgisini aktardı.

Richard Sauber, söz konusu açıklamasında, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanınca atanan özel yetkili savcı ile iş birliği içinde olacağını bildirdi.ABD Başkanı'nın ofisinde bulunan 'gizli' belgeler

Sauber, 9 Ocak tarihinde, Joe Biden'ın, Penn Biden Merkezi'ndeki ofisinde, 2 Kasım 2022 tarihinde, başkan yardımcılığı görevi döneminden kalan bazı 'gizli bilgilerin olduğu çok az sayıda belgenin' bulunduğunu dile getirmişti.

Söz konusu belgelerin 'kilitlenmiş bir dolapta' olduğunu söyleyen Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Başkan Biden'ın avukatlarının Beyaz Saray ve ulusal arşivler ile ilgili olan kurumlarla irtibata geçtiğini duyurmuştu.

ABD Başkanı, ofisinden gizli belgeler olduğunu duyduğunda 'çok şaşırdığını' ifade ederek belgelerin içeriğine ilişkin bilgi sahibi olmadığını belirmişti.Trump'ı eleştirmişti

Biden, FBI ajanlarının geçtiğimiz 8 Ağustos tarihinde eski ABD Başkanı Trump'ın Palm Beach'te yer alan Mar-a-Lago malikanesinde gerçekleştirdikleri aramada gizli belgelerin ortaya çıkması üzerine, "Biri nasıl bu denli sorumsuz olabilir?" değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Donald Trump'ı bu hususta eleştiren Joe Biden'ın da evinden gizli belgelerin çıkmasının ardından Cumhuriyetçiler Biden'a karşı eleştirilerinin dozunu daha da artırdı.

Adalet Bakanlığı mevzubahis belgelere dair incelemesine devam ediyor.

Yorumlar (0)