Biden ile Netanyahu arasında kritik görüşme

Joe Biden ve Binyamin Netanyahu'nun, Hamas'ın elindeki tutsaklar dahil, 'Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki son gelişmeler' hakkında konuştuğu belirtildi. Beyaz Saray tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Biden ve Netanyahu, sivillere, çatışma bölgelerinden güvenli bir biçimde ayrılma olanağı sunmak, yardımların gereksinim sahibi sivillere ulaşması ve potansiyel tutsakların serbest bırakılmasını temin etmek için taktiksel duraklama ihtimalini tartıştı." ifadeleri kullanıldı.

DÜNYA 07.11.2023, 01:32 topcu
Biden ile Netanyahu arasında kritik görüşme

Beyaz Saray tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, 'aralarında bazı ABD vatandaşlarının ve çok sayıda çocuğun olduğu, Hamas tarafından tutulan esirlerin serbest bırakılmasını temin etmek için süren gayretler' hususunda bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

Bahse konu açıklamada, "Biden ve Netanyahu, geçtiğimiz hafta insani yardımda görülen artışı memnuniyetle karşıladı ve ilerleyen hafta, Gazze Şeridi'ne giden kamyonların kontrollerinin sağlanması ve hazırlama kapasitesinin daha da artırılması da dahil olmak kaydıyla, teslimatları önemli oranda artırmanın gerekliliği hususunda fikir teatisinde bulundu." denildi.İsrail'e desteğini tekrarladı

Görüşmede Başkan Biden'ın, "İsrail'e ve İsraillilerin Hamas'tan ve diğer bütün tehditlerden korunması için kararlı desteğini" tekrarladığı, aynı zamanda Filistinlileri koruma ve askeri operasyonlar esnasında 'sivillere verilen zararı azaltma mecburiyetini' vurguladığı belirtildi.

Biden'ın ayrıca, Batı Şeria'da yaşananları ve 'aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerinden sorumlu tutulması gereksinimini' ele aldığı bilgisi aktarıldı.

Açıklamada, "Biden ve Netanyahu, sivillere, çatışma bölgelerinden güvenli bir biçimde ayrılma olanağı sunmak, yardımların gereksinim sahibi sivillere ulaşması ve potansiyel tutsakların serbest bırakılmasını temin etmek için taktiksel duraklama ihtimalini tartıştı." denildi.

Yorumlar (0)