Biden: Esir anlaşması yakın

Joe Biden, Gazze Şeridi'ndeki tutsakların salıverilmesine dönük anlaşmanın yakın olduğuna inandığını kaydetti.

DÜNYA 20.11.2023, 23:15 topcu
Biden: Esir anlaşması yakın

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da her sene düzenlenen 'Şükran Günü' geleneği olan 'hindi bağışlama merasimi'nde Gazze Şeridi'ndeki tutsaklar ile ilgili suali cevapladı.

Gazze Şeridi'ndeki tutsakların salıverilmesi için bir anlaşmanın yakın olup olmadığına dair suale Biden, "Öyle olduğuna inanıyorum." cevabını verdi.

Başkan Biden, hususa dair daha fazla ayrıntı paylaşmadı ve 'konuşmak için hazır olmadığını' dile getirdi.İsrail ile Hamas arasında tutsak takası iddiası

ABD medyası, İsrail ile Hamas arasında, Filistinli çocuk ve kadın tutuklulara karşı İsrailli çocuk ve kadınların salıverileceği bir tutsak takası anlaşmasının birkaç gün içinde açıklanabileceğini iddia etmişti. 

Adı açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili, Hamas ve İsrail'in, 'tutsak takası anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaşmaya vardığını' öne sürerek Filistinli ve İsrailli çocuk ile kadınların gruplar halinde eş zamanlı olarak salıverilmesinin planlandığını dile getirmişti. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson ise dün, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden bahse konu haberi paylaşarak "Henüz bir anlaşma sağlamadık fakat bir anlaşma sağlamak için çok çalışmayı sürdürüyoruz." demişti.

Katar Dışişleri Bakanı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, bugün gerçekleştirdiği açıklamada, "İsrail ile Hamas arasında bir tutsak takası için önümüzde yalnızca ufak zorluklar kaldı." ifadesine yer vermişti. 

Yorumlar (0)