Biden duyurdu: ABD'den 'Ahmedinejad' kararı

Joe Biden, eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve İran İstihbarat Bakanlığına yönelik yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

DÜNYA 18.09.2023, 20:14 topcu
Biden duyurdu: ABD'den 'Ahmedinejad' kararı

ABD Başkanı Biden, İran ile vardıkları tutuklu takası anlaşması çerçevesinde ülkede tutuklu olan beş ABD vatandaşının salıverilmesinin akabinde yazılı açıklamada bulundu.

"Bugün İran'da tutuklu olan beş masum ABD'li sonunda evine dönüyor." diyen Joe Biden, İmad Şarkı, Murad Tahbaz ve Siyamek Namazı ile kimliklerinin açıklanmasını istemeyen iki kişinin ülkeye döneceğini belirtti. 

Başkan Biden, Güney Kore, İsviçre, Umman ve Katar dahil tutukluların ülkeye dönmesi hususunda yardımcı olan ortaklarına minnettar olduğunu kaydederek, bu husustaki yardımlarından dolayı Umman Sultanı Heysem bin Tarık ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'ye teşekkürlerini iletti.

Diğer taraftan Biden, 2007 senesinde İran'da kaybolan FBI'ın (Federal Soruşturma Bürosu) eski personeli Robert Levinson ile ilgili "Tahran rejimini, Levinson'a tam olarak ne olduğuna ilişkin bir açıklama yapmaya davet ediyorum." dedi. Ahmedinejad ve İstihbarat Bakanlığına yönelik yaptırım

Joe Biden, "Bugün, Mahmud Ahmedinejad'a ve İran İstihbarat Bakanlığına, vatandaşlarımızın haksız yere tutuklanmalarındaki rolleri sebebiyle Levinson Yasası doğrultusunda yaptırım uyguluyoruz." açıklamasını yaptı.

İran'a 'bölgedeki provokatif eylemleri sebebiyle' baskı uygulamayı sürdüreceklerini belirten Biden, ayrıca bütün ABD'lileri İran'a seyahat etmenin riskleri hususunda uyardı. Başkan Biden, "ABD pasaportuna sahip olanlar İran'a seyahat etmemeli." diye konuştu.

ABD Başkanı, haksız yere tutuklanan ABD'lilerin salıverilmesine öncelik verdiğinin altını çizerek, çok sayıda kişinin ABD'ye dönmesini sağladıklarını fakat Suriye, Venezuela ve Rusya Federasyonu gibi dünyanın farklı bölgelerinde halihazırda çok sayıda kişinin haksız yere tutulduğuna işaret etti.

Biden, haksız yere gözaltına alınan veyahut rehin alınan her bir ABD'linin ülkeye geri dönmesi için çalışmayı sürdüreceklerini vurguladı.


(Ahmedinejad)

Antony Blinken: İran'a gitmeyin

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise hususa dair gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, Joe Biden yönetimi döneminde dünya çapında 30 ABD'linin salıverildiğini bildirdi.

Levinson Yasası'nı 'İran ve diğer rejimlerde' hesap verilebilirliği teşvik etmek amacıyla kullanmayı sürdüreceklerini kaydeden Blinken, "ABD vatandaşları herhangi bir nedenle İran'a seyahat etmemeli. İran'daki ABD vatandaşlarına da derhal İran'ı terk etmeleri çağrısı yapıyorum." dedi.


(Blinken)

Yorumlar (0)