Biden'dan 'reform' çağrısı

Joe Biden, ABD'nin, BMGK'nın (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) reformu için önemli istişareler yürüttüğünü ve reform için üzerine düşen her şeyi yapmayı sürdüreceğini kaydetti.

DÜNYA 19.09.2023, 21:16 topcu
Biden'dan 'reform' çağrısı

New York'taki Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu'na hitap eden ABD Başkanı Biden, ülkesinin bütün insanlar için çok daha eşitlikçi, müreffeh ve güvenli bir dünya hedeflediğini savundu.

Bu çerçevede Joe Biden, "Çünkü istikbalimizin sizinkine bağlı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir defa daha tekrar edeyim, istikbalimizin sizinkine bağlı olduğunu çok iyi biliyoruz ve hiçbir ulus günümüzün zorluklarıyla bir başına başa çıkamaz." dedi. 

Uluslararası kurumların öneminin altını çizen Başkan Biden, diğer taraftan güncel zorluklarla başa çıkabilmek için bahse konu kurumların güncellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Joe Biden, geçtiğimiz sene Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşmada ülkesinin, BMGK'nın daimi olmayan ve daimi mensup sayısının artırılarak genişletilmesine destek vereceğini duyurduğunu anımsattı.

Bu çerçevede, ABD'nin, BMGK'nın reformu için önemli istişareler yürüttüğünü söyleyen Başkan Biden, reform için üzerine düşen her şeyi yapmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Joe Biden, "Çoğu vakit ilerlemeyi ve BMGK'da düşünce birliğine varılmasını önleyen tıkanıklığı aşabilmemiz lazım. Masada çok daha fazla sese, çok daha fazla bakış açısına gereksinimimiz var. Birleşmiş Milletler sulhu korumayı, çatışmanın önüne geçmeyi ve insanların acılarını hafifletmeyi sürdürmelidir." şeklinde konuştu.Filistin-İsrail hususunda 'kalıcı ve adil' sulh vurgusu

İsrail'in bölge ülkeleri ile ilişkilerinin normalleşmesi ve ekonomik ilişkiler kurmasının müspet neticeler verdiğini belirten Başkan Biden, "Bu daha sürdürülebilir ve entegre bir Orta Doğu inşa etme gayretlerimizin bir parçası." diye konuştu.

Joe Biden, "ABD, Filistin ve İsrail arasında, 'iki halk için iki devlet' amacıyla kalıcı ve adil sulhu desteklemeyi sürdürecek." dedi. 

Yorumlar (0)