Biden'dan çatışmalara 'ara verme' çağrısı

Joe Biden, İsrail'in işgali altında olan Gazze'de, 'esirlerin dışarı çıkarılması' için çatışmalara 'ara verilmesi' yönünde çağrıda bulundu.

DÜNYA 02.11.2023, 21:47 topcu
Biden'dan çatışmalara 'ara verme' çağrısı

ABD Başkanı Biden, 2024 Başkanlık Seçimleri ile ilgili olarak Minnesota eyaletinde gerçekleştirilen bir programda konuştu.

Kendisini 'haham' olarak tanıtan Jessica Rosenberg isimli kadın, Başkan Biden'ın sözünü keserek Filistin-İsrail çatışmasının sona ermesi için 'ateşkes çağrısı' yapmasını talep etti.

Biden, bu durum üzerine "Sanırım ara vermeye gereksinimiz var." dedi. 'Ara vermenin' ne manaya geldiği sualine Biden, Hamas tarafından tutulan tutsakları kastederek, "Ara verme, esirlerin dışarı çıkması için vakit verilmesi manasına gelir." cevabını verdi.

Salondaki kalabalığın susturmaya çalıştığı Rosenberg, Joe Biden'a "Sualimi cevaplamanızı çok isterim." dedi.

ABD Başkanı ise "Bu, İsrailliler için son derecede karmaşık bir durum. Bu tartışmada Yahudi ve Filistin tarafının duygularını tam anlamıyla anlayabiliyorum." sözlerini sarf etti. 

Beyaz Saray yetkilileri ise daha sonra Joe Biden'ın konuşmasında söz ettiği 'esirlerden' kastının Hamas tarafından tutulan tutsaklar ve insani yardım olduğunu bildirdi.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)