"Başbakan Miçotakis Türkiye'ye zeytin dalı uzattı"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, "Başbakan Miçotakis Türkiye'ye bir zeytin dalı uzattı. Bu açıkça uluslararası hukuk ve anlaşmalara saygıya bağlı." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 25.07.2019, 23:57
"Başbakan Miçotakis Türkiye'ye zeytin dalı uzattı"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, SKAI televizyonuna verdiği röportajda, dış politikaya yönelik açıklamalar yaptı.

Türkiye ile ilişkilerin eskiye dayandığını anımsatan Nikos Dendias, Türkiye ile halihazırda var olan "uluslararası bağlamda" görüşebileceklerini belirtti.

Dendias, Kıbrıs meselesi hakkında tavırlarının net olduğunu ve bunu Avrupa Birliği düzleminde ortaya koyduklarına değindi.

"EGEMENLİK HAKLARI MÜZAKERE EDİLEMEZ"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Yunanistan-Türkiye ilişkilerine yönelik ise "Başbakan (Kiriakos Miçotakis) Türkiye'ye bir zeytin dalı uzattı. Bu açıkça uluslararası hukuk ve anlaşmalara saygıya bağlı. Türkiye'nin bu çağrıya nasıl karşılık vereceğini göreceğiz, ancak Başbakan'ın da dediği gibi egemenlik hakları müzakere edilemez." ifadelerini kullandı.

"KOMŞUNUZU SEÇEMİYORSUNUZ"

Dendias, "Bildiğiniz gibi komşunuzu seçemiyorsunuz. Bir Lüksemburg veya Belçika olsaydık her şey bambaşka olabilirdi. Tüm bu masraflardan kurtulabilirdik. Dışişleri Bakanlığı çok rahat bir yer olabilirdi. Savunma Bakanlığı ise belki de hiç olmazdı." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile tanıştıklığının geçmişe dayandığını da dile getiren Nikos Dendias, şimdilik herhangi bir ikili görüşmenin planlanmadığını belirtti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu