'Barbie' ülkede kriz çıkardı

Vietnam, Çin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde hak iddia etmek maksadıyla kullandığı 'dokuz kesik çizgili' haritasına görüntülerde yer verildiği için 'Barbie' isimli filmin ülkede gösterime girmesini yasak getirdi.

DÜNYA 03.07.2023, 19:04 04.07.2023, 16:55 Koray
'Barbie' ülkede kriz çıkardı

Vietnam kamu yayın kuruluşuna dayandırılan haber doğrultusunda, Sinema Dairesi Başkanı Vi Kien Thanh, ABD yapımı 'Barbie' filmine lisans vermeyeceklerini açıkladı. 

Vi, 21 Temmuz tarihinde gösterime girmesi öngörülen filmin, iki ülke arasında ihtilafa sebep olan ve Çin'in Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'lik kısmında hak iddia etmesi manasına gelen 'dokuz kesik çizgili' haritasını kullandığı gerekçesiyle yasaklandığını kaydetti.

Bahse konu filmin yapımcı firması Warner Bros ise henüz hususa dair açıklamada bulunmadı. Harita tartışması

Çin, 1947 tarihinde yayımladığı 'dokuz kesik çizgili' haritayla Güney Çin Denizi'nin yaklaşık olarak yüzde 80'inde egemenlik iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları bakımından zengin bölgede Malezya, Brunei, Vietnam ve Filipinler de hak iddia ediyor.

Çin, 1974 senesinde Vietnam ile karşı karşıya geldiği Parcel Adaları Savaşı'nın akabinde denetimini ele aldığı ve 'Şişa Adaları' olarak isimlendirdiği bölgenin yakınına 2 Mayıs 2014 tarihinde dev bir petrol platformu kurma faaliyetlerine başlamıştı.

Güney Çin Denizi'nde yer alan ihtilaflı bölgede Çin ve Vietnam gemileri arasında 'tazyikli su savaşı' yaşanmıştı. Vietnam'da Çin'in planlarına sert tepki gösteren gruplar, Çinli işçilere yönelik olarak çelik fabrikasına saldırmış, hadiselerde iki Çinli işçi can vermiş, 140 kişi ise yaralanmıştı. Çin, gerilime yol açan ihtilaflı bölgedeki sondaj çalışmalarını Temmuz 2014 ortalarında tamamlamıştı.

Lahey'deki BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016 senesinde Filipinler'in müracaatıyla verdiği kararda Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik isteğinin legal olmadığına hükmetmişti.

Yorumlar (0)