Bakandan tehdit: "Karşı gelen doğranacak"

Mısır Göçmenlik Bakanı Nabila Makram, Sisi rejimini eleştirenlere tehditler savurdu. Elini boynuna götürerek kesme işareti yapan Makram, "Mısır'a karşı konuşan herkes doğranacak." dedi.

DÜNYA 24.07.2019, 14:05 24.07.2019, 17:54
Bakandan tehdit: "Karşı gelen doğranacak"

Mısır Göçmenlik Bakanı Nabila Makram, Kanada'nın Toronto kentinde bir toplantıya katıldı. Makram'ın bu toplantıda Sisi rejimini eleştirenlere karşı sarf ettiği sözler, sosyal medyaya yansıdı. 

Toplantıya katılanlardan biri tarafından kaydedilen videoda, Makram'ın şu sözleri duyuluyor:

"Bizim sadece bir ülkemiz var, o da Mısır. Mısır, bizi bir araya getiren ve yakınlaştıran şeydir. O, nereye gidersek gidelim kalplerimizde kalacak. Bununla ilgili olumsuz bir söze dayanamayız. Mısır'a karşı konuşan herkes doğranacak."

Salonda bulunan katılımcılardan bazıları, Makram'ın elini boynuna götürerek kesme işareti yapması üzerine kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Bazı katılımcılar ise bakanı alkışlayarak destek verdi. 

Bakan hakkında şikâyet başvurusunda bulunuldu

'Mısırlı Kanadalılar Demokrasi Koalisyonu' (ECDD) isimli grup, Mısır Göçmenlik Bakanı Nabila Makram'ın tehdit içerikli konuşmasının yer aldığı videoyu internet siteleri ve sosyal medya hesaplarına yükleyerek bakan hakkında şikâyetçi oldu.

ECCD Başkanı Ahmed Abdelkader, Mısırlı Bakan Makram'ın Kanada topraklarında Kanada vatandaşlarına tehditler savurmasının skandal olduğunu belirtti.

"Kendimizi tehdit altında hissediyoruz"

Makram'ın Toronto'da Mısır'daki rejimi eleştirenleri dilimlemek ve doğramakla tehdit ettiğini ifade eden Abdelkader, şunları söyledi:

"Yurt dışındaki Mısırlıları bu şekilde tehdit eden rejimin ülke içindeki Mısırlılara neler yaptığını hayal etmeliyiz. Kanadalı Mısırlılar olarak, Mısır rejiminin insan hakları ihlallerini, diğer politika ve uygulamalarını açıkça eleştirdiğimiz için kendimizi tehdit altında hissediyoruz. Artık Kanadalı Mısırlılar, kendilerini güvende hissetmeyecekler.İnsan haklarının sistematik olarak ihlal edildiğini bildiğimiz bir rejimin bakanı, Kanada'ya gelip Kanadalıları Kanada topraklarında tehdit ediyor."

Abdelkader, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Kanada vatandaşı Mısırlılar olarak kendisini ve Mısır rejimini polise raporlarımızla şikayet ettik. Kanada makamları, Suudi rejiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya yaptıklarını hesaba katarak, Mısırlı Bakan Makram'ın hükümet tehdidini ve tehditte kullandığı kesme hareketini ciddiye almak zorundadır."

Yorumlar (0)
30
az bulutlu