Bağdat'ta büyük cenaze töreni!

Irak'ın başkenti Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis için cenaze töreni düzenlendi.

DÜNYA 04.01.2020, 12:17
Bağdat'ta büyük cenaze töreni!

Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezi Cadiriye’deki cenaze törenine Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet yetkilileri, Şii milis gücü Haşdi Şabi komutanları ve yüzlerce milis ve sivil katıldı.

Cenaze töreninde sıkça “Amerika’ya hayır”, “İsrail’e hayır”, “En büyük şeytan Amerika” ve "Kahrolsun Amerika" sloganları atıldı ve sıkça tekbir getirildi.

Tören sonrası Kasım Süleymani ile Ebu Mehdi el-Mühendis'in cenazeleri Kerbela vilayetine götürülecek. Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in cenazesi ise Necef’te defnedilecek.

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuş ve saldırı emrinin ABD Başkanı Donald Trump tarafından verildiğini açıklamıştı.

Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi yaşamını yitirmişti.

İran dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran genelinde 3 günlük yas ilan etmiş ve "Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." demişti.

İran dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, neredeyse çocukluğundan beri tanıdığı Kasım Süleymani'nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani'yi getirmişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu