BAE'nin Hafter'e gönderdiği paralı askerler Malta'ya kaçtı!

Birleşmiş Milletler (BM) gizli raporunda, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Trablus'u ele geçirmesine destek vermek için ülkeye Batılı paralı askerler gönderdiği bildirildi. Paralı askerlerin, 2019 yılının Haziran ayı sonlarında Libya'ya geldiği ve birkaç gün sonra birdenbire botlarla Malta'ya gittiği ortaya çıktı. 

DÜNYA 16.05.2020, 09:13
BAE'nin Hafter'e gönderdiği paralı askerler Malta'ya kaçtı!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Libya Yaptırım Komitesinin gizli raporunda, yabancı paralı askerlerin, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bulunan serbest bölgelerde kayıtlı ''Opus Capital Asset Limited FZE'' ve ''Lancaster 6 DMCC" şirketleri ile ilişkili oldukları kaydedildi. 

2019 yılında paralı askerlerin iyi finanse edilen özel askeri şirket adına Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e destek vermek üzere Libya'ya gittikleri kaydedilen raporda, raporun içeriğine ilişkin konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen iki diplomat ise ''Opus Capital Asset Limited FZE'' ve ''Lancaster 6 DMCC" şirketlerinin, Hafter'e bağlı güçleri helikopter, insansız hava aracı (İHA) ve siber yollarla desteklediği bildirildi. 

Diplomatlar, söz konusu raporda değinilen Batılı paralı askerlerin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve ''Türkiye'nin destek verdiği Libya hükümetine silah sevkiyatını sofistike operasyonla helikopter ve botlarla durdurmayı vadettiklerini'' ifade etti. 

Yaklaşık 20 kişiden oluşan ve Güney Afrika vatandaşı Steve Lodge'nin liderliğini üstlendiği ekibin, 2019 yılının Haziran ayı sonlarında Libya'ya geldiği ve birkaç gün sonra birdenbire botlarla Malta'ya gittiği aktarılan raporda, Birleşmiş (BM) uzmanlarının bu ani çekilmenin sebebini tespit edemediği kaydedildi. 

Raporda, ''Lancaster 6 DMCC" şirketinin, Avustralyalı eski hava kuvvetleri pilotu Christiaan Durrant tarafından yönetildiği ifade edildi. 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) darbeci Halife Hafter'e gizli hava köprüsü yoluyla silah sağladığı ve Libya'ya 6 eski askeri helikopter gönderildiği bildirilen raporda, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarının, Ocak ayı başlarında silah taşındığı iddiaları üzerine en az 37 uçuşa ilişkin soruşturma gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Rapora ilişkin konuşan diplomatlar, söz konusu uçuşların, askeri teçhizatın teslimatını saklamak amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kazakistan ve İngiliz Virgin Adaları'na kayıtlı karmaşık şirket ağı tarafından yapıldığını söyledi. 

Yorumlar (0)
16
açık