"Azil değil darbe!"

Başkan Donald Trump, azil sürecine ilişkin yaptığı paylaşımda "bu bir azil değil darbe girişimi" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 02.10.2019, 09:19 02.10.2019, 09:25
"Azil değil darbe!"

ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Demokrat rakibi Joe Biden'ın itibarını sarsmak amacıyla yolsuzluklarını soruşturması konusunda baskı yaptığı iddialarının ardından, hakkında başlatılan azil soruşturmasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Twitter'ı aktif bir şekilde kullanan Donald Trump, hesabından yaptığı paylaşımlarla azil sürecine karşın kendini savunmaya çalışıyor. 

Trump, "Bu konu (azil soruşturması) hakkında her gün daha fazla şey öğrendikçe, şu anda olanların bir azil değil bir DARBE olduğu sonucuna varıyorum. Bu darbe, halkın gücünü, oylarını, özgürlüklerini, anayasal haklarını, dinlerini, askerlerini, sınırdaki duvarlarını ve ABD vatandaşı olarak tanrı vergisi vatandaşlık haklarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor." ifadelerini kullandı. 

Trump'a yönelik azil soruşturması

ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz'da yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'nın en muhtemel Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturmasını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadelerini kullanmıştı.

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar, bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu