Avusturya sandığa gidecek

Avusturya’da seçmenler yeni hükümeti belirlemek için 29 Eylül’de sandık başına gidecek.

DÜNYA 03.07.2019, 19:27 Hakan Öksüz
Avusturya sandığa gidecek

Mayısta erken seçim kararı alınan Avusturya’da, milletvekili seçimleri için 29 Eylül 2019 tarihi belirlendi.

Seçim tarihi, meclis genel kurulunda yapılan görüşmede bütün partilerin oy birliği ile kabul edildi.

Buna göre, 6 milyon 400 binin üzerinde seçmenin bulunduğu Avusturya’da vatandaşlar yaklaşık iki yıldan sonra tekrar sandığa giderek yeni meclis ve hükümet üyelerini seçecek.

Avusturya’da 2017’de yapılan genel seçimlerin ardından merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Aşırı sağcı partinin eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin önceki mayıs ayında bir Rus yatırımcıyla "partilerinin desteklenmesi durumunda devlet ihalelerinin Rusya’ya verilmesi ve ülkenin en çok satan bulvar gazetesine ait hisselerin Rus tarafına satılması yönünde yardımcı olunacağını" içeren görüşmelerin bulunduğu görüntü kayıtlarının medyada yer alması, aşırı sağcı hükümetin sonunu getirmişti.

Strache’nin bütün görevlerinden istifa etmesinden sonra eski Başbakan Sebastian Kurz, koalisyonu sonlandırmış ve erken seçim kararı almıştı.

Ülkeyi seçimlere götürmesi için Kurz tarafından oluşturulan geçici hükümet mecliste yapılan güven oylaması sonucunda yeterli desteği alamayarak düşmüştü. 

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Van der Bellen, ülke tarihinde ilk kez siyaset dışından bir ismi geçici hükümet kurması için görevlendirmişti.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu