Avustralya ormanlarında bilanço belirlendi!

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW), Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde 6 aya yakın süren ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği orman yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin yok olduğu tespit edildi.

DÜNYA 26.02.2020, 07:39 26.02.2020, 07:57
Avustralya ormanlarında bilanço belirlendi!

Western Sydney Üniversitesi Hawkesbury Çevre Enstitüsü, 2019 yılının Eylül ayında Avustralya NSW’de (Yeni Güney Galler) başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde etkili olan yangıların ormanlara verdiği zararı araştıran raporunu yayımladı.

11 milyon hektar

Aylarca kontrol altına alınamayan yangınlarla ilgili raporda yaklaşık 11 milyon hektarlık orman ve çayırlık alanın yok olduğu belirtilirken, dünyanın akciğerlerini yok eden yangınlar ‘‘Dünya çapında eşi görülmemiş’’ olarak nitelendirildi. Rapor, NWS (Yeni Güney Galler) ve Victoria'da yaklaşık 5,8 milyon hektar geniş yapraklı ormanın yandığını gözler önüne serdi.

Söz konusu raporu hazırlayan araştırmacılardan Western Sydney Üniversitesi'nde Yangın Risk Yönetimi Araştırma Merkezi yöneticisi Doç. Dr. Matthias Boer, şunları söyledi:

‘‘Tarihsel olarak baktığımızda, Avustralya ve diğer kıtalarda her yıl orman alanlarının yüzde 5’inin yandığı belirlenmişti. Sadece Asya ve Afrika’daki küçük orman bölgelerinde bu oranın yüzde 8-9’a yükseldiği kaydedilmişti. Ancak Avustralya’nın 2019-2020 sezonunda, tek bir sezonda yanan orman alanı yüzde 21’e çıktı. Bu son 20 sene içerisinde hiçbir orman biyomunda görülmemiş, küresel olarak eşi benzeri yaşanmayan bir yanma ölçeğidir.’’

Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde 2019 yılının Eylül ayında başlayan ve Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde de etkili olan yangınlarda, toplam 11 milyon hektara yakın alanın ve 3 binden fazla evin kül olduğu ve yaklaşık 1,25 milyar hayvanın da telef olduğu duyurulmuştu.

Kırsal İtfaiye Servisi yaklaşık 6 ay süren tüm yangınların, yoğun yağmurların da yardımıyla 14 Şubat’ta kontrol altına alındığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu