Avrupa ülkesinde hayat pahalılığı protestosu

Fransa'nın başkenti Paris'te maaş artışı talebiyle gösteri gerçekleştirildi.

DÜNYA 18.10.2022, 22:52 19.10.2022, 17:20 Koray
Avrupa ülkesinde hayat pahalılığı protestosu

Sendikaların çağrısıyla Fransa genelinde sağlık, eğitim, toplu taşıma dahil çok sayıda meslek grubu grev ilanında bulunarak, enflasyon oranıyla tam olarak uyumlu maaş artışı istedi.

Macron karşıtı sloganlar atıldı

Bu çerçevede, Fransa'nın farklı şehirlerinde gösteriler gerçekleştirildi.

Paris'te İtalya Meydanı'nda saat 14.00 sularında başlayan gösteri, Vauban Meydanı'nda son buldu.

Düzene karşı sloganlar atan protestocular, ellerinde Macron ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire karşıtı yazılar bulunan pankartlar taşıdı.

Dükkanlar zarar gördü

Güvenlik güçleri ve protestocular arasında sık sık arbede yaşanırken, göstericilerin barikat kurma teşebbüsüne polis müdahalede bulundu. Göstericiler de polislere şişe ve taş fırlattı.

Yürüyüş güzergahı üzerindeki çok sayıda çöp kutusu ateşe verilirken, reklam panoları ve bazı dükkanların vitrinleri kırıldı.

"300 bin kişi katıldı"

Fransa'nın en büyük işçi sendikası olan CGT, ülke çapındaki protestolarda 300 bin, başkentteki gösteriye ise 70 bini aşkın kişinin katıldığını duyururken, İçişleri Bakanlığı ise bahse konu sayıyı sırasıyla 107 bin ve 13 bin olarak aktardı.Bakanlık, ülke çağındaki protestolarda 15 göstericinin gözaltına alındığını ve 9 polisin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.Bir gazeteci yaralandı

Öte yandan, gösterileri takip eden basın mensupları, protestocularla polis arasındaki arbede esnasında meslektaşları Zakaria Abdelkafi'nin yaralandığını belirtti.

Yorumlar (0)