Avrupa enerji krizine çözüm arıyor: Yeni gündem hız sınırı!

Rusya’nın gazını kapattığı Avrupa’da enerji krizi büyümeye ve yeni önlemler gelmeye devam ediyor. Üst üste yeni tasarruf tedbirleri duyuran Avrupa’da hapis cezası dahi gündeme gelirken, şirketler iflas ediyor, dev fabrikalar kepenk kapatıyor. Son olarak İsviçre'de hız sınırının 80 kilometreye düşürülmesi önerildi.

DÜNYA 29.09.2022, 11:21 30.09.2022, 08:50 Ömer Aksan
Avrupa enerji krizine çözüm arıyor: Yeni gündem hız sınırı!

Rusya'nın, süresiz bir şekilde Kuzey Akım gazını kısmasıyla iyiden iyiye panikleyen Avrupa'da her gün birbirinden ilginç tedbirler gündeme geliyor. Fransa'da hükümet, enerji tasarrufu kapsamında tren seferlerini azaltmayı planlıyor. İşte bazı ülkelerin, enerji krizi sebebiyle aldığı önlemler...

İsviçre'de 'Hız sınırı 80'e düşsün' önerisi

İsviçre'de muhalefette bulunan Yeşil Parti'nin Başkanı Balthasar Glattli, ülkede enerji tüketimini azaltmak için otoyollarda hız sınırının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Glattli, otoyollarda azami hız sınırının 120 kilometreden 80'e düşürülmesi teklifini ileterek "Hız sınırının düşürülmesi enerji tasarrufu için gereklidir. Uluslararası Enerji Ajansı da bu düşüncede" sözlerini kullandı.

İktidar partilerinden İsviçre Halkın Partisi Milletvekili Thomas Hurter, Glattli'nin teklifine tepki göstererek böyle bir uygulamanın sürücü haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Bundan önce İsviçre'de, hız sınırının düşürülmesine ilişkin teklifler de kabul görmemişti.

Atina'da ışıklar kapanıyor

Yunanistan'da enerji kriziyle mücadele kapsamında alınan tasarruf tedbirleri sebebiyle Atina Belediyesi binasının ışıklandırması sınırlandırıldı.

Uygulamaya göre, Atina Belediyesi'nin ışıkları akşamları kapatılacak.

Atina'daki arkeolojik bölgelerde de ışıklandırma kısıtlamasına gidilecek. LED kullanımı ile mevcut ışıklandırma sistemleri tasarruflu hale getirilecek.

Hafta başında Yunanistan Parlamentosunun ışıklarına kısıtlama getirilmişti. Enerji tasarrufu için binadaki ışıklandırmanın kapatılması, yalnızca bina çevresindeki güvenlik amaçlı ışıkların kullanılması kararı alınmıştı.

Fransa'da birkaç saatlik elektrik kesintileri olabilir

Fransız elektrik iletim şebekesi 2022-2023 kış dönemine yönelik senaryoları derleyen ön tahmin çalışmasında, Fransa'da kış aylarında elektrik sistemi üzerinde ciddi baskı olma ihtimali üzerinde duruldu ve bu riskin tüketimi azaltarak kontrol edilebilir olduğu belirtildi. 

Araştırmada, büyük oranda saat 08.00 ile 13.00 ve 18.00 ile 20.00 arasında hafta içi kesinti ihtimalinin bulunduğu aktarıldı.

Çoğu zaman ulusal seviyede elektrik tüketiminin, yüzde 1 ila 5, aşırı meteorolojik şartlarda ise yüzde 15'e kadar azaltarak kesintilerin önlenebileceği bildirildi.

Fransa, "Enerji Tasarrufu Planı" çerçevesinde bu seneki enerji tüketimlerini geçen seneye oranla göre yüzde 10 azaltmayı hedefliyor.

Enerji tasarrufu için ulusal seviyede, iş yerlerinde klimaların en düşük 26, kaloriferlerin de en yüksek 19 derecede çalıştırılmasına karar verildi.

Gece 01.00'den sabah 06.00'ya kadar mağaza vitrinlerinin ışıkları söndürüldü.

Başkentteki kamu binalarının sıcaklıkları 19 dereceden kademeli olarak 18 dereceye düşürülecek ve idari kurumlara ait olan binalar bu kış bir ay geç ısıtılacak. Paris'in yüzme havuzlarındaki sıcaklık da bir derece indirilecek.

10 Ekim'de enerji tasarrufuna yönelik bilinçlendirme kampanyasının başlatılacağı Fransa'da, artan enerji fiyatlarıyla mücadele çerçevesinde yıl sonuna kadar 12 milyon haneye 100 veya 200 euroluk enerji çeki verilecek.

Rusya'nın, süresiz bir şekilde Kuzey Akım gazını kısmasıyla iyiden iyiye panikleyen Avrupa'da her gün birbirinden ilginç tedbirler gündeme geliyor. Fransa'da hükümet, enerji tasarrufu kapsamında tren seferlerini azaltmayı planlıyor. İşte bazı ülkelerin, enerji krizi sebebiyle aldığı önlemler...

Fransa: Tren seferleri azaltılacak

Fransa'da, enerji tasarrufuna gitmek isteyen hükümet, bu kapsamda tren seferlerini azaltmayı hedefliyor.

Yerel basının iddiasına göre hükümet yetkilileri, Fransa'nın resmi demir yolu şirketi SNCF'den elektrik kesintisi halinde tren sayısını azaltma ihtimalini etraflıca ele almaları talimatını yolladı.

Almanya: Kamu binaları, tabelalar saat 22'den sonra kapatılacak

Almanya'da Rusya'dan ithal edilmekte olan gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu amacıyla kamu binaları, anıtlar, tabelalar ve heykellerin ışıkları yerel saatle olmak üzere 22.00'den itibaren kapatıldı. 

Ayrıca hastaneler hariç kamu binaları, 19 derecenin üstünde ısıtılmayacak.

Ağır fiziksel işlerin gerçekleştirildiği alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.

Büyük salonlar ve fuar gibi insanların kalabalık bir şekilde kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek.

İtalya: Restoranlar mum ışığıyla aydınlanıyor

İtalya'da bazı restoranlar, elektrik faturalarında yaşanan artış sebebiyle ışıkları söndürüp mum yakmaya başladı.

Müşterilerin mum ışığında yemek yediği ve vakit geçirdiği anlar sosyal medyada gündem olurken, "Avrupa ve ötesinde sıcak bir sonbahar yaşanacak" değerlendirmesi yapıldı.

İsviçre: Hapis cezası gündemde

Enerji krizi tartışmalarının gündemi işgal ettiği İsviçre'de, kış mevsiminde enerji probleminin acil durum seviyesine gelmesi durumunda tasarruf tedbirlerini uygulamayanların hapis cezasına çarptırılacağı aktarıldı.

Basında çıkan haberde, kış mevsiminde yeterli doğal gaz bulunmaması halinde doğal gaz ile ısıtılan evlerde odaların ısı derecesinin 19 derece, sıcak suyun ise 60 dereceyle sınırlandırılacağı belirtildi.

Böylece elektrikli sobaların da yasaklanacağı, evlerdeki yüzme havuzu ve saunaların soğuk tutulacağı aktarıldı.

Belçika: Düşük vergi uygulaması uzatılacak

Belçika hükümeti, enerji faturalarındaki artışa karşı, doğal gaz, elektrik ve yakıttaki düşük vergi uygulamasını uzatmaya, kamu binalarında enerji tasarrufuna, nükleer santrallerin faaliyetlerini uzatmaya ve yüksek kârlı enerji firmalarını vergilendirmeye karar verdi.

İflas haberleri

Alman tuvalet kağıdı üreticisi Hakle, maliyetlerde yaşanan büyük artış sebebiyle iflas başvurusunda bulundu. Şirketin genel müdürü Volker Jung, kağıt sektörünün zorda olduğunu söyleyerek, "Savaşın başlamasıyla durum kötüye gitti. Maliyetlerdeki artışı yeterince müşterilere yansıtamadık" sözlerini kullandı. Kasım ayına kadar çalışanlara ödeme yapılacağı da açıklandı.

Rusya'dan rekor gelir: 158 milyar euro!

Rusya Ukrayna'daki savaşın 6 ayında kömür, gaz ve petrol ihracatından 158 milyar euro kazandı. Bu süreçte fosil yakıt fiyatlarının rekor düzeye ulaşması Rusya'nın düşen ihracatına karşın rekor kazanç elde etmesini sağladı.

Rusya'nın fosil yakıt ihracatından sağladığı gelir, savaşın Kremlin'e mâl olduğu belirtilen 100 milyar euroyu geçerek 6 ayda 158 milyar euro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusya'nın bütçesine tahmini 43 milyar euro katkı sağladı.

En önemli gelir ham petrolden

Fosil yakıtlar arasında en yüksek gelir 76 milyar euroyla ham petrol ihracatından elde edilirken, Rusya'nın doğalgaz ihracatı 35 milyar euro, petrol ihracatı 26 milyar euro, sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatı 9 milyar euro ve kömür ihracatı 13 milyar euro oldu. Ülkenin ihracatında düşüş olmasına karşın, artan petrol, kömür ve gaz fiyatları Rusya'nın ihracat gelirlerinin yüksek seviyede olmasını sağladı.

Rusya'nın en büyük fosil yakıt ithalatçıları listesinde ilk sırayı 85 milyar euroyla Avrupa Birliği aldı.

AB içinde Rusya'dan en çok ithalatı Almanya 19 milyar euroyla yaparken, Hollanda 11,1 milyar euroyla, İtalya 8,6 milyar euroyla, Polonya 7,4 milyar euroyla, Fransa 5,5 milyar euroyla ve Bulgaristan 5,2 milyar euroyla yaptı. Belçika bu süreçte 4,5 milyar euro ve İspanya 3,3 milyar euroluk fosil yakıt ithalatı gerçekleştirdi. AB haricinde ülke bazında Çin'in Rusya'dan yaptığı ithalat 35 milyar euro, Hindistan'ın 6,6 milyar euro, Japonya'nın 2,5 milyar euro olurken, Türkiye'nin ithalatı ise 10,7 milyar euro olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar (0)