Ateşkes isteyen İsrailliler sokağa indi

İsrail'in abluka altında olan Gazze'ye dönük saldırılarına bir son vermesini ve ateşkes ilan edilmesini talep eden İsrailli Yahudiler, Tel Aviv’de gösteri yaptı.

DÜNYA 12.11.2023, 00:46 topcu
Ateşkes isteyen İsrailliler sokağa indi

Tel Aviv’de evvelki haftalarda olduğu gibi İsrail Savunma Bakanlığı binası civarında bir araya gelen bir grup İsrailli, Gazze Şeridi'nde ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Gazze'deki İsrailli tutsakların aileleri, Tel Aviv'de her hafta yakınlarının bir an evvel eve dönmesi için gösteri gerçekleştirirken, bir grup İsrailli ise ateşkes çağrısında bulunup Gazze Şeridi'ndeki savaşa karşı çıkan gösteriler yapıyor.

Filistin ile İsrail gruplar arasında tutsak takası da yapılmasını talep eden savaş karşıtı protestocular, İbranice ve İngilizce, "Bir an evvel ateşkes", "Hemen şimdi tutsak takası" ve "Savaşların kazananı olmaz", "Hastaneleri hedef almak, çocukları öldürmek, aç bırakmak, suyu kesmek kendini savunma hakkı değildir" yazan pankartlar taşıdı.

Protestocular, Gazze Şeridi'nde ateşkes ilan edilmesi ve tutsak takası gerçekleştirilmesi yönündeki taleplerini ifade eden sloganlar da attı.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 354’ü asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 27’si kadın, 4 bin 506’sı çocuk olmak kaydıyla 11 bin 78 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 183 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Yorumlar (0)