Aşırı sağcılar AP seçimlerinde birinci oldu

Almanya'da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlar geldi. Buna göre, Yeşiller Partisi yüzde 22 oy oranıyla zirvede yer aldı.

Aşırı sağcılar AP seçimlerinde birinci oldu

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin açıkladığı sandık sonuçlarına göre, Yeşiller oylarını bir önceki seçime göre yüzde oyunu 11,1 yükseltmiş oldu. AP'de 22 sandalyekazanan Yeşiller bir önceki seçimdeki oy oranını ikiye katladı.

Başbakan Angela Merkel'in partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 21,9 oy, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ise yüzde 6 oy aldı.

Buna göre, Birlik Partileri toplamda yüzde 27,9 oy kazandı. Birlik Partilerinin AP'deki sandalye sayısı toplam 28'e çıktı. CDU'nun 2014'teki seçimlere göre oy oranı yüzde 8 azalmış oldu.

AP seçimlerinde en fazla kayıp yaşayan parti ise Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu. SPD yüzde 15,6 oy alarak bir önceki seçimlere oranla yüzde 11,7 oy kaybetmiş oldu. 

Hür Demokrat Parti (FDP) oylarını yüzde 2,1 oranında artışla yüzde 5,5'e yükseltti.

Muhalefetteki Sol Partinin (Die Linke) oy oranı yüzde 5,5 oldu.

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER