Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya tıbbi yardım

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınından etkilenen ülkelerden Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya tıbbi yardımları taşıyan askerî uçak Ankara'dan teker kesti.

DÜNYA 12.05.2020, 09:36
Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya tıbbi yardım

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınından etkilenen ülkelerden Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya tıbbi yardımlarını taşıyan askerî uçak sabah saatlerinde Ankara'daki Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan havalandı.

Türkiye'nin, yeni tip koronavirüs salgınından etkilenen ülkelere tıbbi malzeme yardımları sürüyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Türkiye, yeni tip koronavirüsle mücadeleye destek amacıyla Kuzey Makedonya'ya 75 bin cerrahi maske, 10 bin nitril eldiven, 10 bin koruyucu tulum, 2 bin koruyucu gözlük, 2 bin N149 maske, Arnavutluk'a 75 bin cerrahi maske, 4 bin nitril eldiven, 2 bin tulum ve 2 bin koruyucu gözlük gönderdi.

Kızılay tarafından hazırlanan tıbbi malzemeler, Etimesgut Askeri Havaalanı'nda TSK'ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) ait askerî kargo uçağına yüklendi. Yüklemenin tamamlanmasından sonra askerî uçak, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya doğru harekete geçti.

Kızılay 17 ülkeye yardım gönderdi

Uğurlama törenine katılan Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın yanı sıra Dominik, Haiti, Polonya ve Moldova'ya da yardım yapıldığını kaydetti.

Türk Kızılay olarak yardım gönderdikleri ülke sayısının 17'ye yükseldiğini belirten Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan şunları söyledi:

"Organizasyonlarımız devam edecek. Milletimizin desteğiyle Türkiye'nin merhamet elini dünyanın her tarafına ulaştırmayı sürdüreceğiz. Yardım talep ülkeler Türkiye'ye teşekkürlerini iletip, şükranlarını sunuyorlar."

Yorumlar (0)
21
az bulutlu