"Arazi mübadelesi olacak" iddiası!

Filistin ile İsrail arasında arazi mübadelesi olabileceği ileri sürüldü.

DÜNYA 29.01.2020, 09:39
"Arazi mübadelesi olacak" iddiası!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Yahudi damadı ve danışmanı Jared Kushner'in imzasını taşıyan "Yüzyılın Anlaşması" başlıklı sözde Orta Doğu barış planının, İsrail'in kuzeyinde Arap nüfusun yoğunlukta olduğu El-Müselles bölgesinin arazi mübadelesine konu olmasına zemin hazırlayabileceği kaydedildi.

İsrail Kanal 13 Televizyonu isminin açıklanmasını istemediğini belirttiği bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberde, ABD Başaknı Donald Trump'ın sözde barış planı "Yüzyılın Anlaşması"nın Müselles bölgesinde arazi mübadelesini içerebileceğine vurgu yapıldı.

İsrailli yetkili, Amerika'nın, barış müzakerelerinin yeniden başlamasının bir parçası olarak ilk defa, üzerinde yerleşimin olduğu arazilerin mübadelesinden bahsettiğinin altını çizdi.

İsrail merkezli Walla web sitesinde ise sözde barış planı olarak kamuoyuna sunulan 80 sayfalık "Yüzyılın Anlaşması" metninin Müselles bölgesindeki köylerin, gelecekte kurulacak Filistin devletinin bir parçası olarak kabul edilmesiyle İsrail'in sınırlarının yeniden çizilmesi ihtimalini gündeme getirdiği ileri sürüldü.

Söz konusu mübadelenin "Müselles'e karşılık Batı Şeria'nın yüzde 30'unun İsrail'e bırakılmasını öngördüğü" görüşüne yer verilen Walla sitesinde, bölgedeki "Kefr Kara, Arara, Baka el-Garbiyye, Ummul Fahm, Kalansava, Et-Taybe, Kefr Kasım, Et-Tayra, Kefr Bera ve Celculiyye köylerinin, 1949 yılında imzalanan ateşkes anlaşmalarında Ürdün egemenliğine bırakılmasının gerektiği, fakat askerî nedenlerden dolayı İsrail'e bırakıldığı iddia edildi.

"Yüz binlerce Arap'ın vatandaşlığı elinden gidebilir" 

İsrail parlamentosunda Filistinlileri temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde ise Amerika'nın sözde barış planı olarak sunduğu "Yüzyılın Anlaşması"nın, tarihî Filistin topraklarının merkezinde yer alan Müselles bölgesindeki yüz binlerce Arap'ın vatandaşlığının elinden gitmesine zemin hazırlayacağını kaydetti.

İsrail Kanal 13 Televizyonu'na konuşan Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Amerika Başkanı Donald Trump'ın planı, Müselles bölgesindeki yüzbinlerce Arap'ın vatandaşlığının elinden alınmasına yeşil ışık yakıyor." ifadelerini kullandı.

Bu ırkçılığa tüm yollara başvurarak karşı koyayacaklarının altını çizen Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde, barış ve demokrasiye inanan Arap ve Yahudilerin bu tehlikeli plana karşı koyması gerektiğini de dile getirdi.

Sözde barış planının, İsrail'deki Arap nüfusunun oluşturduğu demografik "tehlike" sebebiyle topraklarının mübadelesini içerebileceği bildirilen Müselles bölgesinde, çoğu Müslüman Filistinli olmak üzere yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor. 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu