AP’den AB çağrı: Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durdurun

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Avrupa Birliğinden Yemen'deki iç savaşta insan hakları ihlallerinde bulunanlardan hesap sorulması çağrısında bulundu.

DÜNYA 12.02.2021, 10:53 13.02.2021, 17:21 Hanife
AP’den AB çağrı: Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durdurun

Avrupa Parlamentosu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) , Yemen'deki iç savaşta uluslararası insani hukuk ve insan haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle silah satışının AB genelinde yasaklanması talebinde bulundu.

AP tarafından yapılan açıklamada,  "Yemen'deki insani ve siyasi durum" konulu ortak karar tasarısının kabul edildiği, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona her türlü silah satışının yasaklanması çağrısının daha önce de yapıldığı hatırlatıldı.

"Bazı ülkeler AB konseyinin ortak tutumunu ihlal etti"

Tasarıda, İtalya'nın Suudi Arabistan ve BAE’ye, Almanya'nın da Suudi Arabistan’a silah ihracatını yasakladığı anımsatılarak, AB ülkelerinden bazılarının satışa devam ettiği,  bazılarınsa yasaklara katılmayı planlandığına değinerek AB Konseyinin ortak tutumunu ihlal ettiği belirtildi.

Ayrıca, ABD'nin Suudi Arabistan'a silah satışını durdurması ve BAE'ye F-35 uçaklarını verme kararından vazgeçmesini memnuniyetle karşılandığını, AB' ülkelerinden de benzer şekilde hareket etmeleri istendi.

AB üyelerine ellerindeki tüm araçları kullanma çağrısı

AB üyelerinin bu ülkelere silah ihracatının Yemen'deki çatışmayı körüklediği belirten AP milletvekilleri,  şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa Parlamentosu, ağır insan hakları ihlallerini yapanlardan hesap sorulması amacıyla AB'ye ve üyelerine ellerindeki tüm araçları kullanmaları çağrısında bulunmaktadır." 

Tasarıda acilen AB'nin Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi'nin harekete geçirilmesi çağrısı yapılırken, İranlı kişi ve kuruluşların Husilere ciddi miktarda silah sağlaması da kınandı.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu