Anlaşma sağlandı: Wagner geri çekiliyor

Wagner’in kurucusu Prigojin’in, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun Rusya Federasyonu'nda gerilimi azaltma tavsiyesini kabul ettiği açıklandı. Prigojin ise "Konvoylarımızı geri çeviriyor ve saha kamplarına geri dönüş yapıyoruz." dedi.

DÜNYA 24.06.2023, 21:15 Koray
Anlaşma sağlandı: Wagner geri çekiliyor

Belarus Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Aleksandr Lukaşenko'nun, bu sabah Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme yaptığı kaydedildi. 

Bahse konu açıklamada, "Aleksandr Lukaşenko, Vladimir Putin'in onayı ile Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin ile görüşmeler yapmıştır." denildi.

Belarus liderinin Prigojin ile görüşmesinin gün boyunca devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Sonunda Rusya Federasyonu topraklarında kanlı bir katliamı başlatmanın asla kabul edilemez olduğu hususunda anlaşmaya varıldı. Yevgeniy Prigojin, Belarus Cumhurbaşkanı'nın Wagner firmasına bağlı silahlı güçlerin Rusya Federasyonu'ndaki hareketini durdurma ve gerilimi azaltmak üzere çok daha fazla adım atma tavsiyesini kabul etti." ifadesine yer verildi. 

Söz konusu açıklamada, Wagner güçleri için güvenlik garantileri başta olmak kaydıyla kabul edilebilir bir opsiyonun masada olduğu da belirtildi.


(Lukaşenko ve Putin)

Prigojin'den açıklama

Yevgeniy Prigojin ise "Taraflardan birinin Rus kanlarının dökülmesinin sorumluluğunun farkına vararak konvoylarımızı geri çeviriyor ve plan doğrultusunda saha kamplarına geri dönüş yapıyoruz." açıklamasında bulundu. 


(Prigojin)

Yorumlar (0)