Anketler ortaya koydu: Biden kan kaybediyor

ABD'de 2024 yılındaki başkanlık seçimlerine ilişkin gerçekleştirilen yeni anket, 81 yaşındaki Joe Biden'ın, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten beri oylarının düştüğünü ortaya koydu.

DÜNYA 22.11.2023, 01:11 topcu
Anketler ortaya koydu: Biden kan kaybediyor

Public Opinion Strategies ve NBC News tarafından 2024 seçimlerine dair yeni bir anket düzenlendi. 

10-14 Kasım 2023 tarihli anketin neticelerine göre, mevcut başkan olarak icraatlarına verilen onay yüzde 40'ta kalan Başkan Biden'a, genç Demokratlar arasındaki destek de bir hayli azaldı.

18-34 yaş aralığındaki genç seçmenler, İsrail'in Gazze'ye dönük saldırılarını ileri yaştaki seçmenlere kıyasla 'daha az' destekliyor ve Gazze Şeridi'nde sivillerin öldürülmesine karşı çıkıyor.

81 yaşındaki Joe Biden'ın yerine çok daha genç bir aday görmek isteyen gençlerin yüzde 70'i Başkan Biden'ın, İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük saldırılarını ele alış şeklini onaylamıyor.

Genç seçmenlerin, Başkan Biden'ın iş performansına eylül ayında verdiği yüzde 46'lık onay ise yüzde 31'e indi.

Seçmenin yüzde 33'ü Joe Biden'ın dış siyasetini onaylarken bu, eylül ayındaki oranın sekiz puan gerisinde kaldı.

Demokrat seçmenlerin yüzde 51'lik kısmı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivillere karşı 'fazla ileri gittiğini' düşünürken, yüzde 49'u ABD'nin İsrail'e askeri yardım yapmasına karşı çıkıyor.

Başkan Biden'ın icraatlarına verilen destek, Nisan 2021 tarihinde yüzde 50'nin üzerindeyken, son ankette yüzde 40'a düştü.İlk kez Donald Trump'ın gerisinde kaldı

Joe Biden, ilk kez eski ABD Başkanı Trump'tan daha az oy aldı.

Trump, bütün seçmenlerin yüzde 46'sının oyunu alarak yüzde 44'te kalan Başkan Biden'ın iki puan önüne geçti.

Eylül ayında her iki adayın da aldığı destek yüzde 46 olurkan, haziran ayında Joe Biden, Donald Trump'a yüzde 49'a 45 üstünlük kurmuştu.

Yorumlar (0)