Angelina Jolie: Daha önce böyle bir afet görmedim

BM (Birleşmiş Milletler) İyi Niyet Elçisi ve aktris Angelina Jolie, uluslararası camiaya, sel felaketinden ağır şekilde etkilenen Pakistan’daki insanlar için çok daha fazlasının yapılması çağrısında bulundu. Jolie, "Daha evvel böyle bir afet görmedim." dedi.

DÜNYA 22.09.2022, 19:48 24.09.2022, 08:48 Koray
Angelina Jolie: Daha önce böyle bir afet görmedim

Bahse konu ülkeye, sel felaketinden ağır şekilde etkilenen insanlara yardım amacıyla 20 Eylül 2022'de gelen Jolie, başkent İslamabad'daki NFRCC'de (Selle Mücadele ve Koordinasyon Ulusal Merkezi) yetkililerle görüştü.

"Böylesini görmedim"

Jolie, burada gerçekleştirdiği açıklamada, daha evvel böyle bir afet görmediğini kaydederek, çevreye daha az düzeyde zarar veren ülkelerin doğal afetlerin ve ölümlerin en ağırına maruz kaldığını söyledi.

İnsani gereksinimlerin önemine işaret eden Jolie, sel felaketinden ağır şekilde etkilenen Pakistan’daki insanlar için uluslararası camiaya çok daha fazlasının yapılması amacıyla çağrıda bulundu.

Ölü sayıda 1.500'ü geçti

Ülkede son üç aydan bu yana muson yağmurlarının sebep olduğu sel felaketleri nedeniyle 1.500'i aşkın kişi yaşamını yitirmiş, 33 milyonu aşkın kişi ise etkilenmişti.

Yemen'i ziyaret etmişti

Yemen'deki çatışmaların sebep olduğu insani felaketi dünyaya duyurmak için Aden'e geçtiğimiz aylarda giden Jolie, "Barışa umutsuz bir şekilde gereksinim duyan bu insanlara destek olmak için buradayım." demişti.

Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, 2015'ten bu yana devam eden savaşın sebep olduğu felaketi dünyaya duyurabilmek ümidiyle ülkeyi ziyaret eden Jolie'nin, Yemen'in güneyindeki geçici başkent Aden'e indiği bildirilmişti. Söz konusu açıklamada, Jolie'nin ülkede çatışmalardan etkilenen ailelerle buluşacağı kaydedilmişti. 

Ünlü oyuncu da sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, "Ukrayna'daki çatışmanın sonlanması ve insani yardımların ülkeye ulaşması çağrısı yapmayı sürdürürken, barışa umutsuz bir şekilde gereksinim duyan bu insanlara destek olmak için buradayım." sözlerini sarf etmişti.

Yemen'de 'her saat başı bir sivilin katledildiğine ya da yaralandığına' işaret eden Jolie, ekonominin savaş sebebiyle çökme noktasına geldiği Yemen'de 20 milyonu aşkın sivilin insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmişti. 

Jolie, "Her insan aynı merhameti hak ediyor. Çatışmaların sivil kurbanlarının yaşamları, her coğrafyada aynı kıyamette. Yedi senelik savaşın akabinde Yemen halkı da desteğe, korunmaya ve her şeyden evvel barışa muhtaç." demişti. 

Angelina Jolie insani kriz bölgesinde

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu