Amerika'nın iki yüzlülüğü!

Amerika, Mısır'daki darbeye 'demokrasi inşası' demişti.

DÜNYA 18.06.2019, 11:34 Oğuzhan Sabuncu
Amerika'nın iki yüzlülüğü!

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, 3 Temmuz 2013'te cuntacı Abdülfettah Sisi tarafından gerçekleştirilen gerçekleştirilen darbe için "Mısır ordusu demokrasiyi yeniden inşa ediyor" yorumunu yapmıştı.

Amerika yönetimi, 3 Temmuz 2013'te Mısır'daki askeri darbeyi "meşrulaştıran" söylemleriyle dikkatleri üzerine çekerken, Amerika'nın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbe ile görevinden uzaklaştırılmasına göz yumduğu için eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Uluslararası kamuoyu Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatını konuşurken, dönemin Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin darbe karşısındaki tavrı bir kez daha akıllara geldi.

3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan cuntacı Abdulfettah es-Sisi tarafından yapılan darbe için o gün Amerika Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten John Kerry, "Mısır ordusu demokrasiyi inşa ediyor." yorumunu yapmıştı.

Darbenin yaşandığı gün Pakistan'ı ziyaret eden John Kerry, Geo News kanalına verdiği demeçte, "Mısır'ın kaos ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişinin ordudan duruma müdahale etmesini istediğini" savunarak, "Mısır'da ordu demokrasiyi yeniden inşa etmektedir" değerlendirmesini yapmıştı.

Dönemin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama da konuyla ilgili ilk açıklamasında darbeye "darbe" diyememiş, ordunun idareyi en kısa sürede demokratik yollarla seçilmiş sivil bir yönetime devretmesi konusunda çağrıda bulunmakla yetinmiş ya da yetinmek zorunda kalmıştı.

Sisi uğruna ABD yasaları çiğnedi

Amerika yönetiminin 2013 darbesine "darbe" değerlendirmesi yapmaması, Amerika'nın Mısır'a yıllık 1,5 milyar dolar askeri yardımda bulunuyor olmasıyla ilişkili olarak değerlendirilmişti. Amerika yasalarına göre yönetim, askeri bir darbe olduğunu kabul ettiği ülkeye dış yardım yapamıyor.

2011-2015 yılları arasında New York Times gazetesinin Kahire Büro Şefi olarak görev yapan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Muhammed Mursi yönetimi arasındaki ilişkilere dair birçok makale kaleme alan David Kirkpatrick, makalelerinde, Barack Obama'nın Mısır politikasını eleştirmiş ve o dönem darbeyi savunan isimlerin daha sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump yönetiminde üst düzey pozisyonlarda görev aldıklarını yazmıştı.

Mahkeme salonunda vefat etti

Mısır'da Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ve bugün kamuoyunda "Hamas adına casusluk" olarak bilinen dava için hakim karşısına çıkarılan 67 yaşındaki Mısır'ın ilk ve tek demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, mahkeme salonunda vefat etmişti.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan demokrasi katili Abdulfettah es-Sisi tarafından düzenlenen askeri darbeyle alaşağı edilmişti.

Yorumlar (0)
açık