Ambulansları vurduğunu kabul eden İsrail, bu kez bir okulu hedef aldı!

Gazze'de yaralıların sığınağına dönüşen Şifa Hastanesi'nin dışındaki ambulans konvoyunu vuran İsrail, "Hamas üyelerini taşıyorlardı." açıklamasında bulundu. Saldırıda 13 kişi öldü, 26 kişi yaralandı. Daha sonra İsrail tarafından Gazze'nin kuzeyindeki Usame bin Zeyd Okulu'nun vurulduğu bilgisi geldi.

DÜNYA 04.11.2023, 00:20 04.11.2023, 01:12 Hakan Öksüz
Ambulansları vurduğunu kabul eden İsrail, bu kez bir okulu hedef aldı!

Yoğun İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nde yer alan en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi'nin girişindeki ambulanslar hedef alındı. Vurulan ambulans konvoyundaki 13 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı. 

İsrail Ordu Sözcülüğü: "Hamas üyelerini taşıyorlardı"

İsrail Ordu Sözcülüğü, ambulansları vurduğunu kabul etti. Konuya dair açıklamada bulunan İsrail Ordu Sözcülüğü, ambulansları vurma gerekçesini, "Askerlerimizi vurmaya hazırlanan terör örgütü Hamas üyelerini taşıyordu." açıklamasıyla duyurdu.

Uluslararası kuruluşlardan tepkiler

Gazze Şeridi'nde patlak veren çatışmaların ardından yaralı ve hastaların sığınağına dönüşen Şifa Hastanesi'nin vurulması, uluslararası kamuoyunun tepkisini çekti. Uluslararası Kızılhaç Örgütü, saldırı hakkında "dehşet verici" yorumunda bulundu.

Merkezi İngiltere'de bulunan sivil toplum örgütü olan Save The Children'ın (Çocukları Kurtarın), ölenlerin arasında çocukların da bulunduğunun tahmin edildiğini aktardı.

Sığınmacıların kaldığı okulu vurdular

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, ambulansların vurulmasının ardından yeni bir saldırı açıklamasında bulundu. Aktarılan bilgilere göre Gazze'nin kuzeyinde yer alan Usame bin Zeyd Okulu, İsrail uçakları tarafından vuruldu. Saftavi bölgesindeki okulda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)