Almanya’dan Rusya'ya "tahıl koridoru anlaşmasını uzatması" çağrısı

Almanya, Rusya'ya Ukrayna devleti ile yaptıkları tahıl koridoru anlaşmasını uzatması konusunda çağrı yaptı.

DÜNYA 17.07.2023, 16:17
Almanya’dan Rusya'ya "tahıl koridoru anlaşmasını uzatması" çağrısı

Konuya ilişkin Berlin’de açıklama yapan Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann, Rusya'nın Ukrayna ile yaptığı tahıl koridoru anlaşmasını uzatmasını, aralarındaki devam ededen anlaşmazlığı yoksul insanların üzerinden yürütmemesini istediklerini ifade etti.

Hoffmann, bu tarz anlaşmaların kısa süre ile sınırlı kalmamasını ayrıca Ukrayna'nın uzun vadede tahıl ihracatı gerçekleştirmesine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

''Açlığın dünyada bir silah olarak kullanılmasına artık son verilmeli''

Konuya ilişkin bir diğer açıklama ise Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir’den geldi. Özdemir, "Açlığın dünyada bir silah olarak kullanılmasına artık son verilmeli. (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin'in, son derece korkunç savaş çığırtkanlığı bu dünyadaki yoksulların en yoksulu rehin almış durumda" ifadelerini kullandı.

Çiftçiler Birliği ise anlaşmanın durdurulması üzerine şu ana dek Almanya ve Avrupa pazarlarında hiçbir şekilde darboğaz görmediklerini vurguladı.

Alman medya kanalına açıklama yapan Birlik yetkilisi Udo Hemmerling, "Tahıl, gübrelerde ve yağlı tohumlarda uzun bir süre kesinti olursa eğer küresel tarım ticaretinde yeniden arz darboğazları ile fiyat artışları meydana gelebilir. Ancak Orta Avrupa'da, halihazırda yerel hasat mevcut olduğundan herhangi bir darboğaz söz konusu değil" dedi.

Rusya'dan "tahıl koridoru anlaşması" açıklaması

17 Temmuz tarihine kadar ikinci kez uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Tahıl koridoru anlaşması bugün fiilen son buldu. Rusya devletinin sunduğu ilgili şartlar uygulanırsa derhal tahıl anlaşmasına geri döneceğiz. Bunun için anlaşmanın Rusya’yla ilgili olan kısmı yerine getirilmedir" ifadesini kullanmıştı.

Rusya'nın Ukrayna devletine yönelik düzenlediği saldırıların küresel gıda fiyatlarına etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya, ve Ukrayna arasında 22 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul'da düzenlenen bir törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı.

Yorumlar (0)