Almanya’da ibadethanelerin açılması ile 40 kişi koronaya yakalandı!

Almanya'nın Frankfurt kentindeki bir kilisede yapılan ayine katılan 40'tan fazla kişiye koronavirüs bulaştı. Olayın ardından Müslümanlara verilen bayram namazı izni iptal edildi.

DÜNYA 23.05.2020, 21:52 24.05.2020, 02:47 Hanife
Almanya’da ibadethanelerin açılması ile 40 kişi koronaya yakalandı!

Almanya'nın Hessen eyaletinin Frankfurt kentine bağlı Rödelheim ilçesindeki Evangeliums-Christen-Baptisten Kilisesi'nde 10 Mayıs'ta ayin düzenlendi.

Frankfurt Sağlık Dairesi, dün ayine katılan 40'tan fazla kişide koronavirüs tespit edildiği bilgisini paylaştı.

6 kişi hastanede, diğerleri evde karantinada

Kilise derneğinin yöneticisi Wladimir Pritzkau, korona tespit edilen kişilerin çoğunun evde karantinada bulunduğunu, 6 kişinin de hastanede tedavi gördüğünü ifade ederek, ayin sırasında tüm tedbirlere uyulduğunu savundu.

Kaç kişinin katıldığı bilgisi verilmedi

Ayine kaç kişinin katıldığını tam olarak söyleyemeyeceğini belirten Pritzkau, kilisedeki tüm faaliyetlerin iptal edildiğini, ayinleri internet üzerinden yaptıklarını kaydetti.

Haunau Belediyesinden yapılan açıklamada da kilisede virüs bulaşan 16 kişinin Hanau kentinde yaşadığı belirtildi.

Bayram namazı izinleri iptal edildi

Bu nedenle virüsün yayılmasının önüne geçmek için daha önce Müslüman cemiyetlere yarın bayram namazını Herbert-Dröse Stadı'nda kılınması için verilen izinin geri alındığı kaydedildi.

Ayine başka bölgelerden de kişilerin katılması yüzünden Wettrau, Hochtaunuskreis ve Mainz–Kinz-Kreis bölgelerinde yaşayanların da dikkatli olması yönünde uyarılar yapıldı.

Toplu ibadetler 1 Mayıs'ta başlamıştı

Almanya'da koronavirüsün yayılmasını önlemek için mart ortasında toplu ibadetler yasaklanmıştı.
Salgının yayılma hızının yavaşlamasıyla Hessen eyaletinde, 1 Mayıs'tan itibaren belirli şartlarda yeniden toplu ibadet yapma izni verilmişti.
 

Yorumlar (0)
21
az bulutlu