Almanya, Irak'tan askerlerini çekiyor

Almanya, Irak’ta bulunan Alman askerlerin bir kısmını Irak dışına çekme kararı aldığını açıkladı.

DÜNYA 07.01.2020, 14:14
Almanya, Irak'tan askerlerini çekiyor

DPA'nın (Alman Haber Ajansı) haberine göre, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Federal Meclis’teki ilgili komisyonların üyelerine yazdıkları mektupta, Irak’ta bulunan askerlerinin bir bölümünün Irak dışına çıkarılacağı bilgisini verdi.

Özellikle Bağdat ve Taci bölgesindeki asker sayısının düşürüleceği bildirilen mektupta, "Burada görev yapan askerler vakitlice Ürdün ve Kuveyt’e nakledilecek." ibaresi yer aldı.

Geri dönecekler

Bilgilendirme mektubunda, eğitim yeniden başladığında bu güçlerin Irak'a geri döneceği kaydedildi.

Alman askerlerinin eğitim faaliyetlerini sürdürmesine ilişkin Irak hükümetiyle yürütülen görüşmelerin devam ettiği belirtilen mektupta, Irak hükümetinin talep etmesi durmunda Almanya'nın Irak’taki görevi prensip olarak sürdürmeye hazır olduğu vurgulandı.

Irak'ın kararına saygı duyulacak

Mektupta ayrıca, Irak hükümetinin vereceği karara saygı duyulacağı belirtildi.

Der Spiegel dergisinin haberinde ise, Bağdat'ın kuzeyinde bulunan 32 Alman askerinin uçakla gece Ürdün’e götürüldüğü ileri sürüldü.

Diğer taraftan Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’ye yaptığı açıklamada, uluslararası güçlerin Irak’tan ayrılması durumunda DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin sonlanmış olacağını ve örgütün muhtemelen yeniden güçleneceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, terör örgütü DEAŞ'ın güçlenmesinin Irak’ın istikrarsızlaşmasına yol açacağı uyarısı yaparak, terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyonun hızla bir araya gelerek nasıl hareket edeceğine ilişkin karar vermesi gerektiğini de belirtti.

Süleymani, DEAŞ'ın kabusuydu!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın "uluslararası güçlerin Irak’tan ayrılması durumunda DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin sonlanmış olacağı ve ve örgütün muhtemelen yeniden güçleneceği" yönündeki açıklaması akıllara İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin DEAŞ ile olan mücadelesini getirdi. DEAŞ ile en aktif mücadele eden ve bir anlamda DEAŞ'ın en büyük kâbusu olan isim ise Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani idi. Ancak Amerika, DEAŞ'ın en büyük düşmanı olan ismi SİHA ile ortadan kaldırmış oldu.

Almanya eğitim veriyor

Almanya, terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyon çerçevesinde Irak’ta Peşmerge güçlerine ve Irak askerlerine eğitim yardımı sağlıyor. Irak’ta yaklaşık 130 Alman askerinin bulunduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
22
açık