Almanya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!

Almanya'nın Hanau kentinde, ırkçı terör saldırısını protesto etmek için yaklaşık 10 bin kişi sokaklara çıktı.

DÜNYA 23.02.2020, 19:51
Almanya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!

Kurt-Schumacher Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, "Teröre ve İslam Düşmanlığına Karşı" düzenlenen yürüyüşte, ellerinde terörü lanetleyen dövizlerle kent merkezindeki Marktplatz'a yürüyüş yaptı.

Yürüyüşte, Hanau ile Almanya'nın başka kentlerinden, Avrupa'nın farklı ülkelerinden ve Türkiye'den de birçok katılımcı yer aldı.

Şehir meydanında Kur'an-ı Kerim ve Almanca mealinin okunmasıyla başlayan ve saldırıda yaşamını yitirenler için dua edilen mitingde konuşan Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, "Türkiye ve Türk halkı bütün gücü ve imkanlarıyla sizin yanınızda ve arkanızdadır. Kökenine veya dini bakmadan, sadece bu menfur cinayeti lanetlemek, teröre ve İslam düşmanlığına karşı durmak ve benzer saldırıların tekrar yaşanmamasına yönelik talepleri hep bir ağızdan haykırmak için bir araya geldik. Bu alçak saldırı son dönemlerde sürekli uyarısını yaptığımız, son dönemlerde yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığından kaynaklanan şiddetin son örneğini oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

"İnsanlık düşmanı, ırkçı Nazilere bir çift sözüm var" diyen Aydın, "Bu alçak saldırılarla Türkleri korkutup, sindirip bu ülkeden ayrılacaklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Türkler buraya davetli olarak geldi ve sizden önceki Nazilerin yıktığı bu ülkenin inşasına ve kalkınmasına önemli katkılarda bulundular. Ne yaparsanız yapın Türk toplumu Almanya'da varlığını sürdürmeye devam edecektir." diye konuştu.

Yorumlar (0)
16
açık