Almanya 31 ülkeyle seyahat yasağını kaldırma kararı aldı

Almanya 31 ülke ile 15 Haziran itibariyle seyahat yasağını kaldıracak. Yasağın kalktığı ülkelerin içinde Türkiye yer almıyor.

DÜNYA 26.05.2020, 19:45 Burak!
Almanya 31 ülkeyle seyahat yasağını kaldırma kararı aldı

Almanya 17 Mart'ta getirdiği seyahat yasaklarını kaldırmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs salgını kapsamında getirilen seyahat yasağının kaldırılmasıyla 15 Haziran’dan itibaren Almanlar 31 ülkeye seyahat edebilecek.

Seyahat yasağının kaldırılacağı ülkeler arasında AB’nin 26 ülkesi ile İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein bulunuyor.

31 ülkenin içinde Türkiye yok

Almanya'nın seyahat kısıtlamasını kaldıracağı ülkeler arasında şimdilik Türkiye bulunmuyor.

Yaz tatili öncesi kararın yürürlüğe gireceği ve Dışişlerinin "Seyahat uyarıları" yerine ülkelerin durumuna göre "Seyahat tavsiyeleri" ifadelerinin yer alacağı bildirildi.

Bir dizi kural açıklandı

Almanya kısıtlamaların kaldırılması için 1 hafta içinde 100 bin nüfus başına 50 yeni korona vakasının görülmemesi, maske kullanımı, fiziksel mesafe kuralı, el hijyeni, mekanların havalandırma ve dezenfeksiyonu gibi bir dizi kuralların yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı.

Korona salgını nedeniyle kapatılan Çekya’nın Almanya ve Avusturya'ya olan tüm sınır kapıları tekrar açıldı.

Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamek, iki komşu ülke ile sınırların yeniden açılmasıyla normal hayata geri dönüldüğünü, sınırlarda kontrollerin sadece rastgele yapılacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
18
açık